Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Aristoteles'e göre mutluluk nasıl kalıcıdır?

119 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alper Aslan
Alper Aslan
1,813 UP
Öğretmen
Orijinal Soru: aristotelese göre mutluluk nasıl kalıcıdır ?

Nasıl ki sevdiğimiz hava koşulu bir günlük oluşsa ya da tutkulu olduğumuz takım, bir maçta galip gelse de mutluluğumuz elbette olacaktır ancak kalıcı değildir. Aristo'ya göre yaşamak gerçek mutluluğu aramak olmalıdır. Bu elbette uzun süren bir serüven olmakla birlikte hayatımızda olan küçük olaylar, gerçek mutluluğu bulmamızda bir etken değildir. Gerçek ve kalıcı mutluluğu, iyi bir insan olmaya, ahlaki kuralları yerine getirmek ve bundan dolayı da "doğru karaktere" sahip olarak elde edebileceğimizi ifade etmiştir. Biz doğru karaktere sahip olduk diyelim, hayatta ki şansımız yaver gitmezse ne olacak, o zamanda mutlu olabilir miyiz? Aristoteles, iyi ya da kötü talihimizin mutluluğumuzu belirlemede rol oynayabileceğini kabul ediyor. Yine de, hayatımızı rasyonel varlıklar olarak benliğimize göre dolu dolu yaşayarak, ne olursa olsun mutlu olmaya mahkum olduğumuzu iddia ediyor. Bu nedenle mutluluk, şanstan çok bir davranış ve alışkanlık yani erdem meselesidir. Bu tür davranış ve alışkanlıkları geliştiren bir kişi, talihsizliklerine pozitif yaklaşabilir ve bu nedenle asla gerçekten mutsuz olduğu söylenemez. İşte bu durum mutluluğu kalıcı kılmanın yolu olarak açıklanabilir.

145 görüntülenme

Kaynaklar

 1. N.Warburton. (2011). Felsefenin Kısa Tarihi. ISBN: 978-605-171-117-1. Yayınevi: Alfa. sf: 22-30.
 2. N.Burton. Aristotle On Happiness. (28 Ocak 2013). Alındığı Tarih: 14 Aralık 2020. Alındığı Yer: psychologytoday | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Derin Holmes
anonim

Aristoteles'in Mutlulukçuluk ,Eudaimonizm, akımı; insanın en üstün ve iyi olarak mutluluğu tutması, ahlakı vasıtasıyla bilgiye ulaşmasıdır. Bilgelik beraberinde mutluluğu getirir. Peki kalıcılık? Haz sürekli olandır, sürekli olana da bilgelikle ulaşılabilir.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close