Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Aralarında hiçbir fark olmayan 2 evrendeki 2 aynı insana aynı zamanda ve aynı koşullarda 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı seçmelerini istesek cevapları farklı olur muydu?

Bu soru daha çok "rastgele" kavramını sorgulamak gibi oldu farkındayım, nasıl soracağımı şaşırdım sadece. Kafamı karıştıran bir konu.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Farklı evrenlerin varlığı, farklı olasılıkların eşzamanlı varolmasıyla alakalı olduğu için, aynı kişinin farklı evrendeki hali, farklı olasılıkların gerçekleştiği -kişi-yi temsil etmektedir. Bu nedenle farklı şartlar ve olasılıkların etkisinde ilerlemektedir. Verilecek herhangi bir kararın birbirinden farklı olması, bu işleyişin bir yan ürünü olması beklenir. Zaten bu entropinin de hakimiyetini unutmadan ele alınması gereken bir koşul. Çünkü tek yumurta ikizlerinin aynı yerde yaşamaları da, onların kararlarının aynı olmasını gerektirmiyor. Aksine kişiler kendi karakterlerini oluşturmak için kontrast bir psikolojiye geçiyorlar genellikle.

Konuyu daha net anlamak için, benim birbirini izleyen zaman dilimlerinde bu odada ve yan odadaki hallerim bile kararlarında sapar. Bu beklenen bir sonuç.

Teşekkür
Paylaş
0

Hayır aynı olmazdı. Çünkü "rastgele" dediğimiz şey kafadan atma ile aynı anlamda. Bunu aslında deney yolu ile de deniyebilirsiniz bir nevi. 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı söyleyin. Örneğim 513 dediniz. 1 gün sonra aynı koşullar altında ve aynı yerde dahi olsanız bu sefer farklı bir sayı söyliyebilirsiniz. Yani çok büyük ihtimalle rastgele söylediğiniz sayılar farklı olacaktır.

2. Sayıyı söylerken daha önce 1 ile 1000 arasında bir sayı söylemiş olduğunuz için aynı sayıyı söylemeniz 1000/1 dir. Buda %0,1 demek. Yani büyük ihtimalle 2 sayı birbirinden farklı olurdu.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder