Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ada Yirik
Üye
1

Aralarında hiçbir fark olmayan 2 evrendeki 2 aynı insana aynı zamanda ve aynı koşullarda 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı seçmelerini istesek cevapları farklı olur muydu?

Bu soru daha çok "rastgele" kavramını sorgulamak gibi oldu farkındayım, nasıl soracağımı şaşırdım sadece. Kafamı karıştıran bir konu.
215 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan
61K UP
Öğrenci

Hayır aynı olmazdı. Çünkü "rastgele" dediğimiz şey kafadan atma ile aynı anlamda. Bunu aslında deney yolu ile de deniyebilirsiniz bir nevi. 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı söyleyin. Örneğim 513 dediniz. 1 gün sonra aynı koşullar altında ve aynı yerde dahi olsanız bu sefer farklı bir sayı söyliyebilirsiniz. Yani çok büyük ihtimalle rastgele söylediğiniz sayılar farklı olacaktır.

2. Sayıyı söylerken daha önce 1 ile 1000 arasında bir sayı söylemiş olduğunuz için aynı sayıyı söylemeniz 1000/1 dir. Buda %0,1 demek. Yani büyük ihtimalle 2 sayı birbirinden farklı olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ersals Krononot
Ersals Krononot
252K UP
Krononot

Farklı evrenlerin varlığı, farklı olasılıkların eşzamanlı varolmasıyla alakalı olduğu için, aynı kişinin farklı evrendeki hali, farklı olasılıkların gerçekleştiği -kişi-yi temsil etmektedir. Bu nedenle farklı şartlar ve olasılıkların etkisinde ilerlemektedir. Verilecek herhangi bir kararın birbirinden farklı olması, bu işleyişin bir yan ürünü olması beklenir. Zaten bu entropinin de hakimiyetini unutmadan ele alınması gereken bir koşul. Çünkü tek yumurta ikizlerinin aynı yerde yaşamaları da, onların kararlarının aynı olmasını gerektirmiyor. Aksine kişiler kendi karakterlerini oluşturmak için kontrast bir psikolojiye geçiyorlar genellikle.

Konuyu daha net anlamak için, benim birbirini izleyen zaman dilimlerinde bu odada ve yan odadaki hallerim bile kararlarında sapar. Bu beklenen bir sonuç.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close