Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Aralarında hiçbir fark olmayan 2 evrendeki 2 aynı insana aynı zamanda ve aynı koşullarda 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı seçmelerini istesek cevapları farklı olur muydu?

Bu soru daha çok "rastgele" kavramını sorgulamak gibi oldu farkındayım, nasıl soracağımı şaşırdım sadece. Kafamı karıştıran bir konu.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Farklı evrenlerin varlığı, farklı olasılıkların eşzamanlı varolmasıyla alakalı olduğu için, aynı kişinin farklı evrendeki hali, farklı olasılıkların gerçekleştiği -kişi-yi temsil etmektedir. Bu nedenle farklı şartlar ve olasılıkların etkisinde ilerlemektedir. Verilecek herhangi bir kararın birbirinden farklı olması, bu işleyişin bir yan ürünü olması beklenir. Zaten bu entropinin de hakimiyetini unutmadan ele alınması gereken bir koşul. Çünkü tek yumurta ikizlerinin aynı yerde yaşamaları da, onların kararlarının aynı olmasını gerektirmiyor. Aksine kişiler kendi karakterlerini oluşturmak için kontrast bir psikolojiye geçiyorlar genellikle.

Konuyu daha net anlamak için, benim birbirini izleyen zaman dilimlerinde bu odada ve yan odadaki hallerim bile kararlarında sapar. Bu beklenen bir sonuç.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Hayır aynı olmazdı. Çünkü "rastgele" dediğimiz şey kafadan atma ile aynı anlamda. Bunu aslında deney yolu ile de deniyebilirsiniz bir nevi. 1 ile 1000 arasında rastgele bir sayı söyleyin. Örneğim 513 dediniz. 1 gün sonra aynı koşullar altında ve aynı yerde dahi olsanız bu sefer farklı bir sayı söyliyebilirsiniz. Yani çok büyük ihtimalle rastgele söylediğiniz sayılar farklı olacaktır.

2. Sayıyı söylerken daha önce 1 ile 1000 arasında bir sayı söylemiş olduğunuz için aynı sayıyı söylemeniz 1000/1 dir. Buda %0,1 demek. Yani büyük ihtimalle 2 sayı birbirinden farklı olurdu.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayatta hep olduğu gibi, insanlar kolay cevaplar isterler. Ve o cevaplar her zaman hatalıdır.”
Susan Greenfield