Puan Ver
1
Puan Ver

Antimaddenin enerjisi nereden geliyor? Maddenin tam zıttı olmasına rağmen enerjisi nasıl olabiliyor? Enerjiyi kendine çekmesi gerekmiyor mu?

Boş uzayda izlediğim videoya göre sürekli enerji gidip geliyormuş, bunun entropi ile ya da kuantum dalgalanması ile olan ilişkisi nedir? Ya da şöyle soracak olursam hiçlikte enerji var mıdır?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
  1. Antimadde dediğimiz şey antiparçacıklardan oluşmuş maddedir. 
  2. Antiparçacık her konuda parçacığın zıttı demek değildir. Antiparçacık, ona karşılık gelen parçacığa göre bazı kauntum özellikleri ters olan parçacıktır. Energy, kütle, klasik anlamda bildiğimiz momentum ve açısal momentum gibi kavramlar bu ters olan özelliklere dahil değildir!
  3. Antiparçacıkların parçacıklardan temel farklarının bazı kuantum özellikleri olmasından dolayı, bu parçacıklar normal parçacıklardan çok da farklı değillerdir. Örneğin elektron'un antiparçacığı olan pozitron elektronla hemen hemen aynıdır; tek farkı elektrik yükü eksi değil artı işarete sahiptir. Yani bir proton elektronu çeker fakat protonu iter. Bunun dışındaki enerji momentum gibi özellikleri tıpatıp aynıdır.
  4. Ters olabilecek bir kuantum özelliği olmayan parçacıkların antiparçacığı kendisidir! Örneğin fotonun antiparçacığı gene aynı fotondur.

Kavram kargaşasını kenara koyup antimaddenin ne olduğunu şimdi daha iyi anladığımıza göre başlıktaki üç soruna da cevap verebiliriz:

  1. Normal maddenin enerjisi nereden geliyorsa antimaddenin de oradan geliyor.
  2. Antimadde maddenin tam zıttı değil.
  3. Antimaddenin enerjiyi kendine çekmesi gerekmiyor.
Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kaba kuvvete başvuran biri, mantığını kullanmaktan korkar.”
Kenya Atasözü
Geri Bildirim Gönder