Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Antimadde Maddenin korunumu kanunu olan hiç bir şey yok edilemez veya yoktan yaratılamaz kanununu boşa mı çıkartıyor?

405 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gencay Kaan Polat
Fizik meraklısı

Açıkçası sorunuz ilgi çekici ve bu soruyu cevaplamak için önce parçacık fiziği üzerine olan bakış açımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Madde ve enerji genellikle birbirinden epey farklı nicelikler gibi değerlendiriliyor ancak bu tutum oldukça yanlıştır. Maddenin kendisi de aslında enerji yoğunlaşması ve etkileşiminden başka bir şey değildir. Parçacık fiziğinde bozonlar ve fermiyonlar arasındaki en temel farklılık onların spinleridir ancak kütlelerine dikkat edilecek olursa epey yakın oldukları görülür. Peki spin nasıl bir fark yaratıyor? Spin en basit ifadeyle parçacığın, elektromanyetik alanla etkileşimi sonucu sahip olduğu açısal momentumudur. Madde oluşturan ve enerji taşıyan parçacıkların asıl farkı bu spinlerinden ve parçacıkların uzay-zaman ile etkileşiminden kaynaklanır. Peki bunlarla ne demeye gelmeye çalışıyoruz? Antimadde dediğimiz şey, kütle ve spin açısından normal madde ile tamamen özdeşik ancak yükü zıt maddelerdir. Maddenin fermiyon olduğunu unutmayınız, ve fermiyonlar Pauli dışarlama ilkesine uymak zorundadır. Yani aynı spinli iki fermiyonu aynı konumda bulunduramazsınız. Zıt yüklerin etkileşeceği fikrine ne oldu peki? Halen geçerli, dolayısıyla bu iki parçacık elektrostatik olarak birbirine çekilir ancak Pauli ilkesi bu parçacıkları aynı konumda bulundurmayı reddeder. Sonuç ise parçacıkların içsel özelliklerin değişimiyle sonuçlanan muazzam bir enerji saçılımıdır. Yani antimadde ve madde etkileşimi iki yapının da (aslında fermiyon diyelim) madde özeliğini yitirip tamamen yeni bir içsel özellik kazanarak spin değiştirmesini, enerji taşıyan parçacıklar olan bozonlara dönüşmesine sebep olur. Esasen kaybolan bir şey yoktur yani ,yalnızca form değişikliği vardır. Madde parçacıkları, enerji taşıyan parçacıklara dönüşmüştür.

175 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Steven Weinberg. (1983). The Discovery Of Subatomic Particles.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close