Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Anti maddeyi ürettiğimiz zaman bunları depolamak için bir çalışma varmı?

Anti madde,maddeyle etkileşime girmemesi için madde ve anti maddeyle etkileşime girmeyen 3. Bir madde üretmemiz mi gerekir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Dediğiniz gibi üçüncü bir madde türü şu an için yok. Olması gerektiğine ilişkin bir kuram da yok. Madde ve antimadde etkileşime girdiği anda enerjiye dönüşme eğiliminde. Antimadde yapay olarak çok kısa süreliğine üretilebilmekte. Depolanabilmesi günümüzde olanak dahilinde değil. İleride, depolamak istediğimizde bunu ancak madde ile etkileşmeyeceği bir ortamda yapabiliriz. Bir manyetik / elektriksel alanda vakum ortamında asılı tutmak gibi. Üzerinde çalışılıyor. Daha sonuç vermedi.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Tübitak

Etkileşim için madde pek kullanılmaz. Bozonlar olarak bilinen kuvvet taşıyıcıları işimizi görecektir.

Yeterince güçlü bir manyetik alan veya lazer kaynağı anti-maddeyi tutmakta işe yarayabilir. Fakat sorunuz anti-maddeyi herhangi bir şey içinde saklamak ise bilinen fermiyon kaynakları (ya da madde) ndan herhangi birisi anti-maddeyi tutamaz. Bilinen herhangi bir 3. madde türü de yoktur.

Kaynakta anti-maddeyi hapsetmek için geliştirilmiş bir aygıt hakkında bilgi bulunmaktadır.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. quantumdiaries Antimatter Trap
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İstikrar çok önemlidir. Bırakmaya zorlanmadığınız müddetçe asla bırakmamalısınız.”
Elon Musk
Geri Bildirim Gönder