Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
14

Annesi ölen 1 aylık bir kuzuyu nasıl beslemek gerekir? Ahırda tek başına kalabilir mi?

Koyunum öldü. 1 aylık kuzum var, emiyor. Sütle beslemeye başladım. Ahırda tek başına kalabilir mi?
4,531 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Başınız sağ olsun. Evet, 1 aylık kuzunuz annesiz de yaşayabilmeli. Şu etapta her 4 saatte bir beslenmelerinde fayda var (eğer sağlıksız gözüküyorlarsa ve herhangi bir sorun varsa her 2-3 saatte bire çıkmak gerekebilir).

Kuzunuzu beslemek için önce ellerinizi yıkadıktan sonra parmağınızı ağzına sokarak kuzunun emme refleksi olup olmadığını kontrol edin. Dilleri sıcak olmalı ve eğer öyleyse, hemen emmeye başlayabilirler. Ağızları soğuksa, vücutlarının geri kalanının sıcak olduğundan emin olun. Komplikasyonlardan kaçınmak için emziği emmekte zorlanıyorlarsa dikkatli besleyin. Yutamıyorlarsa veya tepki vermiyorlarsa beslemeye çalışmayın. Zorla besleme, sıvının akciğerlerine kaçmasına neden olabilir. Bu, enfeksiyona, zatürreye veya pulmoner aspirasyona neden olabilir ve tüm bunlar kuzunuzun ölümüyle sonuçlanabilir.

Besleme sırasında süt nefes borusuna gidecek olursa kuzunuz genellikle öksürecek veya çatırdayan bir ses çıkaracaktır. Akciğerlerdeki sıvıyı çıkarmaya yardımcı olmak için kaburgaların her iki tarafına, tekrar tekrar, hafifçe vurun.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca annesi olmadığı için sütten daha erken kopması gerekecek. Normalde kuzular daha 2 günlükken süt harici şeylerle de beslenmeye başlayabiliyorlar (bunu tavsiye etmiyoruz tabii). Ama sizin kuzunuz 1 aylık olduğu için rahatlıkla çim ve samanla beslenebilir. Bunların bir süre küçük parçalar halinde verildiğinden emin olun. Buna alıştırmak, süte olan bağımlılığı azaltacak ve sizin de rahat etmenizi sağlayacaktır.

Size tavsiyem, 10-12 haftalık olana kadar süte devam etmeniz olur. Ama çok zorlanırsanız, 6. haftada sütten kesebilirsiniz. Doğum kilosunu biliyorsanız, sütten kesmeden önce doğum kilosunun en az 3 katına ulaştığından ve en az 10 kilogram olduğundan emin olun. Tabii kuzunuzun kendi başına su ve yemek tüketebildiğinden de emin olmadan onu yemekle ve suyla yalnız başına bırakmayın. Ayrıca sütten keseceğiniz zaman birdenbire kesmeyin, 2-3 hafta boyunca, hafif hafif azaltıp diğer katı besinleri yavaş yavaş artırın; böylece hayvanı strese sokmamış olursunuz.

Ayrıca anne sütü emmeyeceği için sterilizasyona ve hijyene dikkat edin. Beslediğiniz kapları besleme sonrasında yıkayın ve temiz bir yerde tutun. Kapları temizlerken özel araçlar kullanamıyorsanız (özellikle meme kısımlarını) kaynar suda 10 dakika kaynatın.

Ayrıca imkanınız varsa tüm bunları bir veteriner hekim ile doğrulatın ve onların incelemesini sağlayın. Kendiniz ve hayvanlarınız ile ilgili konularda internet üzerinden tıbbi danışmanlık almanızı önermem.

Kolay gelsin, her ikinizin de yolu açık olsun.

468 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
33
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close