Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Anneler hastalık genini taşıyıcısıysa erkekle genleri hastalık genlerini neden taşıyamaz?

Yani demek istediğim şu kadın xx erkek xy kadın hastalık genlerini taşıyabiliyor x genleriyle ama erketede x geni varken nasıl taşıyıcı olamıyor orda özel bir özellik mi var?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Erkekler de X kromozomunda taşınan hastalıkların taşıyıcısı olabilirler, bu konuda bir engel yok. Tabii erkeklerde sadece 1 adet X kromozomu bulunduğu için, bir erkeğin X kromozomu üzerinde taşınan bir hastalık için hasta değil de taşıyıcı olarak nitelendirilebilmesi için, söz konusu hastalığın çekinik özellikte olması gerekiyor. 

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Mayo Clinic
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hangi sihirli numara bizi zeki yapmaktadır? İşin sihri, içerisinde hiçbir sihrin bulunmuyor olmasındandır. Zekamızın gücü, doğadaki müthiş çeşitlilikten kaynaklanır. Tek ve kusursuz bir prensipten değil.”
Marvin Minsky
Geri Bildirim Gönder