Puan Ver
2
Puan Ver

Anılarımız mikro boyutta nöronun neresinde ve nasıl saklanır/tutulur, gerektiğinde nasıl kullanılır?

Anılarımız ve deneyimlerimiz nöronun hangi bölgesinde nasıl saklanır? Bilgi nasıl paketlenir? (tabi paketleniyorsa.. )

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bilgi nöron'da tutulmaz. Nöron sadece bilgiyi işler. Bilgi nöronlardan oluşan ağ mekanizması üzerinde topluca bir anlam ifade etmektedir. Bu nedenle bu yapılara nöral ağ adı verilmiştir.

Bir nöron sadece kendisine gelen bilgiyi (elektrik sinyalini) uygun işlemden geçirip, yükseltme, alçaltma veya hiç geçirmeme gibi bazı işlemler yapar. Bu işleme matematikte aktivasyon fonksiyonu adı verilir. Birden fazla nöron'dan oluşan ağ yapısı, sürekli aynı veri gelmesi durumunda (mesela dersi tekrar etme), kendini yeniden reorganize eder. Böylece benzer uyarılar gelmesi durumda aynı sinir bağlantılarından geçen sinyal kendi eğitimine uygun cevabı verir.

Sorunuzun cevabı karmaşık olmakla beraber bugün yapay zeka sistemlerinde kullanılan yöntem ile aynı olduğu düşünülmektedir.Yani veri tek nöron'da değil, tüm ağ üzerinde aynı anda tutulmaktadır. Nöral ağın bir kısmı kaybolsa bile veri büyük oranda halen ağ üstünde tutulmaktadır.

Bu nedenle yapay zeka ve nöral ağlar üzerine inceleme yapabilirseniz sorunuzun cevabına daha kolay ulaşırsınız. Beyin incelemek için hala karmaşık bir sistemdir.

Nöral ağlar üzerine daha fazla bilgi için ekteki linki inceleyebilirsiniz.


Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. towardsdatascience.com Nöral Network'ü Anlamak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Popüler bir hataya karşı popüler olmayan bir gerçeği savunmanın kışkırtıcı, merak uyandırıcı ve zaferle dolu olduğunu düşünüyorum.”
James Garfield
Geri Bildirim Gönder