Sorulara Dön
0
Felsefe

Anarşizm otoriteyi reddeder. Peki bunu savunan insanlar (anarşistler) bunu savunarak anarşizmin otoritesi altına girmiş olmuyor mu?

2
Anonim 0
528 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar.

Bu soru bazı anarşistler için saçma bir soru gibi görünebilir. "Otorite karşıtlığı otoritenin bir türü değildir" diyebilirler mesela. Tıpkı bir şeye inanmamanın bir inanç olmaması ya da kelliğin bir saç rengi olmaması gibi. Ama bu problem daha derinlere iniyor bence. Şöyle ki bazı insanlar gönüllü olarak ve kendi aralarında anarşistlerin tahakküm aracı görerek ortadan kaldırmak istediği sosyal/iktisadi kurumları kurmak isteyenlerin olması durumunda anarşistler nasıl tepki verir? Eğer ne pahasına olsun bu insanları engelleyeceklerse bu durumda anarşizmin otorite karşıtlığının "zorla dayatılan" bir otorite karşıtlığı olması, hatta bir tür otoritenin otorite karşıtlığını dayatması mümkünmüş gibi görünüyor. Biraz gönüllü kölelik problemine benziyor bu. İnsanlar anarşistlerin meşru olmayan otorite olarak gördüğü türden yapılanmalara kendi rızalarıyla dahil olmak isterse ne olur? Buna verilen tepki anarşizmin otoriterleşmesini beraberinde getirebilir görünüyor gerçekten de. O nedenle anarşistlerin karşı oldukları şeye dönüşmemeleri için karşıt görüşlülere verecekleri tepkiyle ilgili olarak son derece dikkatli olmaları gerekiyor.


432 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Selamlar. Öncelikle Anarşizm çok geniş bir perspektif ve kendi içinde farklı alt yaklaşımlar barındırır, ülkemizde genellikle sol anarşizm ve komünist anarşizm bilinmesine rağmen anarko-kapitalizm gibi farklı türlerde mevcuttur. Muhtemelen bu soruya az da olsa farklı yaklaşacaklardır.


Geleneksel sol anarşistler her türlü otoriteyi red etmemiz gerektiğini iddia ederler; Tanrı, Devlet, Aile, Okul vb gibi. Ancak kast edilen toplumsal tahakküm aracına dönme eğilimi olan veya dönüş olan otoritelerdir. Örneğin Tanrı, çoğu sol anarşist için hem pratik etik hem de toplumsal ilişkiler anlamında bir tahakküm aracından fazlası değildir. Ancak Anarşizm ideolojisinin kendisi tahakkümü yıkmaya çalışan bir teoridir onlara göre, eğer tahakkümlerin hepsi yıkıldıktan sonra anarşist ideolojinin kendisi de tahakküm aracı olursa büyük ihtimalle ve iç tutarlık açısından ona da karşı çıkacaklardır; ancak böylesi bir tartışma bir düşünce deneyinden öteye gitmiyor gibi görünüyor şu an konuştuğumuz haliyle. Anarşistlerin belli bir kısmı ise büyük ihtimalle kendi ideolojilerinin asla bir tahakküm aracına dönüşmeyeceğini iddia edeceklerdir. Tabi bunu nasıl gerekçelendirecekleri konusunda şüpheci olmak daha makul görünüyor.

348 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın