Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Analitik düşünce nasıl geliştirilebilir? Satranç, sudoku gibi oyunlar yardımcı olur mu?

1
149 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Her yetenek gibi analitik düşünce yeteneği de pratikle geliştirilebilir. Ancak bunun pratiğinin nasıl yapılması gerektiği konusunda tartışmasız bir rehber sunmak zor. Yine de ben birkaç tavsiye vereyim.

İlk olarak argümanların nasıl işlediğiyle ve insanlar olarak yaptığımız temel akıl yürütme hatalarıyla ilgili bir şeyler okunabilir. Şu kitaplar gibi:

  1. Rollo Dobelli - Hatasız Düşünme Sanatı
  2. Daniel Kahneman - Hızlı ve Yavaş Düşünme
  3. Tevfik Uyar - Safsatalar
  4. Graham Priest - Mantık
  5. Alec Fischer - Gerçek Argümanların Mantığı

Ancak pratik gerektiği için düşünme hatalarını ve nasıl düşünüleceğini öğrenmek yeterli değil. Bu kitaplarda gördüğünüz bilgileri ve tavsiyeleri gerçek hayata da uygulayıp içselleştirmeniz gerek. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Diyelim ki karşınızdaki insan size bir argüman sundu. Okuduklarınızdaki safsataları yapıp yapmadığını ve okuduğunuz şeylerin sunulan argüman hakkında size ne söylediğini düşünebilirsiniz. Gerekirse duyduğunuz akıl yürütmeler hakkında notlar alıp bu akıl yürütmenin nasıl desteklenebileceğini ya da eleştirilebileceğini yazarak antrenman yapabilirsiniz. Yine haklı çıkma kaygısıyla kavgaya dönüştürmeden başka insanlarla çeşitli konularda tartışabilirsiniz. Tabi tartışmada iyi olmak mutlaka iyi düşünüldüğü anlamına gelmez. Ama akıl yürütme hatalarına düşmeden tartışmaya çalışırsanız analitik düşünme yeteneğiniz de zaman içinde artacaktır. Bilgi birikimi size yakın insanlarla önemsediğiniz konularda tartışmanız genel olarak düşünme yetinize mutlaka olumlu katkı sağlayacaktır.

208 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (6)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yarım bilgi, cehaletten kötüdür.”
Thomas B. Macaulay