Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Anadolu türkleri aynı zamanda genetik olarak anadolunun yerli halkı mıdır?

Bugün redditte gördüğüm bir soruda aklıma takıldı. Anadolu türkleri üzerinde yapılan genetik çalışmalara göre türkler yüksek oranda anadolunun kendi yerli halkı. Özellikle hititler, lidyalılar, truvalılar gibi yunan kolonizasyonu öncesi antik anadolu medeniyetleri ile çok yüksek genetik benzerliğimiz mevcut. Siz ne düşünüyosunuz bu konuda?
740 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
126K UP
Biyolog

Anadolu'da yaşayan 523 Türk'e ait Y kromozomu analizinde, 52 farklı haplotip belirlendi. Ana bileşenler Avrupalı ve komşu Yakın Doğu popülasyonlarıyla paylaşılıyor ve Orta Asya (%3,4), Hint (%1,5) ve Afrika (%1) ile akraba olan haplogrupların yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor. Bu kapsamlı Y-kromozomu karakterizasyonu, Anadolu'nun tarihöncesinin birçok yönünü ele alır: G1 ve L haplogrupları, Güney Kafkasya popülasyonlarıyla yakınlık göstermektedir; Avrupa menşeli haplogrup I'in frekansı, Avrupa'dan gelen gen akışını gösteriyor; G2 haplogrubu Avrupa'ya doğru yayılır; R1b3 haplogrubu Türkiye'den Güneydoğu Avrupa ve Kafkasya'ya yayılıyor. Asıl ilginç olan ise Orta Asya'dan gen akışı %9 civarında bulunmuştur.[1]

Benzer şekilde başka bir çalışmada, Orta Asya'dan ∼%10 otozomal, %8 ila 15 baba yoluyla ve ∼%8 anne yoluyla gen akışı tespit edilmiştir.[2]

Y-haplogrubu dağılımı
Y-haplogrubu dağılımı

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. C. Cinnioğlu, et al. (2004). Excavating Y-Chromosome Haplotype Strata In Anatolia. Human Genetics, sf: 127-148. doi: 10.1007/s00439-003-1031-4. | Arşiv Bağlantısı
 2. M. E. Kars. (2021). The Genetic Structure Of The Turkish Population Reveals High Levels Of Variation And Admixture. Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). doi: 10.1073/pnas.2026076118. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close