Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berat Özdemir
Üye
4

Aminoasitlerin birleşerek düzgün bir protein oluşturabilmesi için millar yıllar geçmesi mi gerek?

videoda evrimin varlığının imkansızlığından milyar yıllar geçse bile neredeyse imkansız olduğundan bahsediliyor. Bunun doğrusu nedir? Veya doğrusu bu mudur. Cevaplarsanız sevinirim
313 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Coşkun Ova Şeyhoğlu
Tıp Doktoruyum

Altı zarı bir seferde atıp çıkan rakamlarla 312546 sayısını yazmak istiyorum. Burada herhangi bir altı basamaklı sayı çıkması olasılığı 1/6 üzeri 6, yani 1/46656'dır. 312546 sayısını bulabilmek için, her seferinde farklı bir sayı gelmek üzere 46656 deneme yaparsam sonunda bu sayıya ulaşırım. Her bir denemem yaklaşık 5 saniye sürse, yaklaşık iki gün ve on yedi saat boyunca zar atmam gerekiyor.

Ancak, sonsuz sayıda zarı aynı anda attığımda yani zar sayısını sonsuz sayıya çıkardığımda 312546 sayısının en az bir kez ortaya çıkma olasılığı da yüzde yüze yakınsayacaktır.

Kısaca, sonsuz zar ile 312546 sayısının ortaya çıkmama şansı yok gibidir.

Tüm Reklamları Kapat

Evrim karşıtlarının ısrarla anlamaktan kaçındıkları şey budur. Ortamda sonsuz sayıda aminoasit vardır ve bu aminoasitler olabilecek bütün şekillerde birleşeceklerdir. Ortaya çıkacak proteinlerden fiziksel ve kimyasal olarak kararlı olabilen yapılar kalacak, diğerleri bozunacaktır.

Hayat da ortaya çıkan bu kararlı yapılar üzerinde yükselecektir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hiçkimse .
Hiçkimse .
1,436 UP
yks

Video cidden çok garip çünkü evrimi çürüttük iddiası taşıyıp abiyogenezin konusuna değinmişler. İnternet sitelerine baktığımda gizlilik politikası ve kvkk sayfaları bile bomboş ve tüm makaleler makaleler ve soru cevap başlığı altında tek sayfa ve hepsi 5 eylül 2023 de yüklenmiş. işin bir ilginç tarafı siteyi whois sorgulamasına soktuğumda odtü kaynaklı çıkıyor. clickbait içerikleri de var fotoğrafta celal şengörü koymuşlar gerçekte bambaşka. son olarak video yorumlarında bot hesaplar var kalp atan insanlar dolu. bunlar kimse garip bi amaçları var gibi duruyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close