Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hk Jak
Üye
0

Amino Asitler Glikoza çevrilip Hücresel Solunumda kullanılabilir mi? Yoksa Doğrudan Mı kullanılmalıdır?

Merak Ettiğim Bir soruydu.
1,718 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İrem Kaplan
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba, sorunun cevabını lise bilgilerimden vereceğim. kaynak olarak da selin hoca'yı ekliyorum. Hücresel solunum, oksijenli solunum hakkında aşamaları hakkında vs bilgileri orada bulabilirsin. [1][2][3] NOT: eklediğim kaynaklar konunun ikinci kısmına ilişkin, soruna cevaplar bu aşamada veriliyor aslında ama tam anlamıyla öğrenmek için oksijenli solunum 1 videosunu da izlemeni tavsiye ederim. Hocanın dili ağır gelirse eğer ayt biyoloji oksijenli solunum diye youtube da aratarak konuyu öğrenebilirsin.

Sorunun cevabı olarak da öncelikle şunu söyleyeyim, kullanılan tek organik madde glikoz değildir. Karbonhidratların yapıtaşı glikoz olduğu için disakkaritler ve polisakkaritler zaten glikoza kadar parçalanır. Proteinler de kendi yapı taşına ayrılır. Aminoasitlere ayrıldıktan sonra aminoasidin yapısında da azot uzaklaştırılır. Bu noktada karaciğerde aminoasit parçalanıp zaten boşaltımla atılır. Yağlar ya da diğer bir adıyla lipitler de aynı şekilde yapıtaşına ayrılır. Onların da iki tane yapı taşı var ya da monomeri: giliserol ve yağ asidi. onlar da parçalanarak glikolize katılır. Yani hiçbiri doğrudan kullanılmaz aslında. Eklemek istediğim bir şey daha var. Karbonhidrat yokluğunda enerji eldesi olarak önce yağlar, eğer yağ yoksa protein kullanılır. Buna rağmen en çok enerjiyi de yağlar sonra proteinler sonra k.hidratlar verir. Bu da bir ek bilgi olsun.

Tüm Reklamları Kapat

182 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Selin Hoca. Oksijenli Solunum Özel Ders Notu. Alındığı Tarih: 29 Ocak 2023. Alındığı Yer: selinhoca | Arşiv Bağlantısı
 2. Selin Hoca. Oksijenli Solunum Pdf. Alındığı Tarih: 29 Ocak 2023. Alındığı Yer: selinhoca | Arşiv Bağlantısı
 3. Selin Hoca. 14) Oksijenli Solunum 2. Alındığı Tarih: 29 Ocak 2023. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close