Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Alkol alınımı alınan hasarı hissetmemize mani olabilir mi? Sarhoşken alınan fiziksel bir acı, olması gerektiğinden daha az mı hissedilir?

331 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ebru Tuba Ölçücü
biyoloji üzerine çalışmalar

Aşırı içki içmek, kandaki alkol konsantrasyonunu (BAC) yüzde 0,08'e getirecek kadar içki içmek olarak tanımlanır; bu, genellikle yaklaşık 2 saat içinde kadınlar için 4, erkekler için 5 içkiden sonra meydana gelir. Alkol ve ağrı üzerine yapılan 18 çalışmanın bulgularının yakın zamanda yapılan bir analizi, yüzde 0,08'lik ağrı eşiğinde küçük bir artışa ve ağrı yoğunluğunda bir azalmaya yol açtığı sonucuna varmıştır. Bu bulgular, kronik ağrısı olan bazı kişilerin neden aşırı içki içtiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Alkol ve ağrı arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak, Ulusal Alkol İstismarı ve Alkolizm Enstitüsü için önemli bir araştırma alanıdır. 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinde, önceki 6 ayın çoğu gününde ağrı olarak tanımlanan kronik ağrı vardı. Son araştırmalar, kronik ağrısı olan yaklaşık 4 yetişkinden 1'inin alkolle kendi kendine ilaç kullandığını ve alkol kullanım bozukluğu olan kişilerin yüzde 43-73'ünün kronik ağrı yaşadığını bildirdiğini göstermektedir. Alkolün ağrı üzerindeki etkilerinin, alkolün kötüye kullanımında ağrının rolünün ve ağrı tedavisi sırasında alkol ile opioidler arasındaki potansiyel etkileşimlerin daha iyi anlaşılması, ağrısı olan hastalar için tedavi sonuçlarını iyileştirecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. ScienceBlogs. The Complex Relationship Between Alcohol And Pain. Alındığı Tarih: 23 Aralık 2023. Alındığı Yer: scienceblog | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close