Puan Ver
5
Puan Ver

Aksolotl canlısın kendini yenileme özelliğini başka bir canlıya ekleyebilir miyiz?

Aksolotl isimli canlının kendini muhteşem derecede yenileyebilme kabiliyetini, örneğin başka bir canlıya verebilir miyiz? Genetik mühendislik bunu başarabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap
Canlı hücrelerde yenilenme süresi genel olarak o hücrenin ne kadar kompleks bir hücre olmasıyla ilgilidir. Bir hücre ne kadar özelleşmiş ise onun bölünme hızı o kadar yavaştır. Insandaki sinir hücrelerinin bölünme yeteneği olmaması gibi. Bu yüzden bölünme hızına etki eden bir gen bölgesi varsa bu özelliği başka hücrelere gen aktarımı ile aktarabilir ama bu yenilenme hızının genetik bir özellik olacağını pek sanmıyorum.
Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Gen aktarımı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.”
Hubert Reeves
Geri Bildirim Gönder