Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Akıl ve mantığı çağrıştıran kelimeler nelerdir?

594 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İrem Kaplan
İrem Kaplan
107K UP
Biyoloji Öğrencisi

Epistemoloji, Rasyonel, Rasyonelizm, Aristoteles, Zihin, Zeka, IQ, Akıl yürütme, apodeiktik, Aristoteles, diyalektik, eristik, kıyas, mantık, sofistik, Bilim, İnsan, Beyin, Fikir, Düşünce, Analiz, Analitik...[1]

Kaynaklar

 1. Caner Çiçekdağı. (Pdf) Aristoteles’te Mantık Kavramı Ve Temel Akıl Yürütme Çeşitleri. Alındığı Tarih: 26 Ocak 2023. Alındığı Yer: Academic Reserchers Index | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Esat Kudret
Esat Kudret
112K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Akıl ve bilim başat olmak üzere koyu yazılı olan ve dahası…

İnsan politik bir hayvandır. Düşünür, soru sorar ve sorduğu sorulara akıl ve mantık çerçevesinde cevap arar. Bilimi kılavuz edinir. Deney ve gözlem ile elde ettiği somut veriler ışığında teorisini kurar ve bu teoriye dayalı pratik bir hayatı kurgular. 5 N 1 K olmazsa olmazıdır. Ne, neden, ne zaman, nerede, nasıl ve kim. Aynı nehirde iki kez yıkanamayacağını bilir ve ona devinim, değişim, dönüşüm adını verir. Sorduğu sorulara ancak diyalektik ve materyalist bir kafaya ile yanıt verilebileceğini bilir. Eleştiri ve öz eleştiri onun için varoluş sebebi kadar mühimdir. Tüm bunlara, ancak özgür bir akıl ile ve nesnel (objektif) bir zemin üzerinden ulaşabileceğini bilir. Hakikat (gerçek) onun için temeldir. Fayda, insanlık özelinde ikinci hedefidir. Amaç; daha iyi, güzel ve doğru bir dünyanın inşası ve biz olgusunun dışımızdaki tüm yaşamı da kapsayan bir niteliğe bürünmesidir. Bu bize doğaya hürmeti ve sadakati öğütler. Bindiğiniz dalı kesmeyin, ben yoksam siz de yok olursunuz dedirtren cinsinden…

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close