Puan Ver
0
Puan Ver

Ağaçlar nasıl evrimleşti?

100 bin yıl önceki ağaçlarla şu zamanki ağaçların arasında ne gibi farklılıklar var?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Ağaçlar da diğer canlılar gibi süper üçlü kuralına uydu (İsmini ben uydurdum)1) Uyum sağlayarak hayatta kal2) Beslen3) Üre Kabuk, diken, uzunluk, zehir, koku gibi etkenlerle etraflarına uyum sağladılar, kendilerini hayvanlardan, mantarlardan, diğer bitkilerden ve bakterilerden korudular.Kök ve yapraklar da beslenmelerini kolaylaştırdı. Çöldeki ağaçlarda kısa köklüler yok oldu çünkü su için daha derine inmek gerekiyor. Yağmur ormanındaki ağaçlarda küçük yapraklılar elendi çünkü yeteri kadar terleyemiyorlardı. Tohum, palamut, meyve gibi organlar ile de üremelerini garanti altına aldılar. Meyvenin çekiciliğine dayanamayan hayvanlar farketmeden yuttukları yemişi uzaklarda bir yere gübre olan dışkıyla birlikte konduruveriyorlardı.Geçmişte nasıl göründükleri hakkında pek bir bilgim yok ama canlı çeşitliliğinin bol ve büyük olduğunu varsayarsak muhtemelen devasa olanları ve ölümcül zehirler taşıyanları vardı. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, cehaletin topografisidir.”
Oliver Wendell Holmes
Geri Bildirim Gönder