Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
7

Açısal momentum neden korunur ?

5,739 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

İki farklı yerden açıklanabilir. İlki fizikte her simetriye bir korunum yasası karşılık gelmesi, yani Noether teoremi. İkincisi ise cismin atomlarının oluşturduğu iç kuvvetlerin herhangi bir noktaya göre döndürme momenti (ya da torkları) toplamının sıfır olması. İkincisinden başlayalım.

Açısal momentumun korunumu yasası eğer bir cisme dışarıdan bir döndürme momenti uygulanmıyorsa açısal momentumunun zaman boyunca değişmeyeceğini, yani korunacağını söyler. Buradaki problem, dışarıdan bir döndürme momenti uygulanmamış olsa bile, cismi oluşturan atomlardan kaynaklanan iç kuvvetlerin varlığı. Bu iç kuvvetler herhangi bir noktaya göre döndürme momenti oluşturabilir. Eğer böyleyse, açısal momentum değişecektir. Ancak Newton'un 3. yasası olan etki tepki ilkesi bize iç kuvvetlerin toplamının sıfır olacağını söyler. Çünkü bir atom diğer bir atoma bir kuvvet uyguluyorsa, etki-tepki ilkesi gereği, ikinci atom da birinciye eşit ve zıt yönlü bir kuvvet uygulayacaktır. Buradan hareketle bütün iç kuvvetlerin herhangi bir noktaya göre toplam döndürme momentini sıfır olduğu görülebilir. Öyleyse açısal momentumun değişmesi için hiçbir sebep yoktur.

ilk yol olan her simetriye karşı bir korunum yasasının denk gelmesi ise daha temel ama birazcık daha zahmetli bir açıklama sunar bize. Çok kabaca şöyle söyleyebiliriz: uzay izotropiktir, yani özellikleri yöne bağlı olarak değişmez. Bu durumda dışarıdan herhangi bir etkiye maruz bırakılmamış olan dönen cismin, uzayın özellikleri dönmeye göre değişmediği için, herhangi bir yöne doğru hızlanarak dönmesi ya da başka bir yöne doğru yavaşlayarak donmedlsi söz konusu olamaz. Uzayın özellikleri her yönde aynı olduğu için tercihli bir dönme yönü yoktur. Yani açısal momentum korunur.

Tüm Reklamları Kapat

2,691 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Noether Teoremi. (6 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 6 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close