Puan Ver
0
Puan Ver

Acil kaçış gerektiren deprem gibi olaylarda erkekler neden çocuklarını ve eşlerini bırakıp önce kendi canlarını kurtarır?

Deprem gibi "hemen kaç" anlarında, erkeklerin eşlerini ve çocuklarını unutup kendi canlarını kurtardığına dair hikayeler boldur. Net tespit yapmak zor olsa da doğru olduğunu varsayacak olursak bu davranış evrimsel biyolojiyle açıklanabilir mi? Doğada başka türlerde benzer örnekler var mıdır?

1
0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu hikayelerin pek bir gerçekçilik payı olduğunu sanmıyorum ama her ne kadar çok tepki yağacağını bilsem de söyleyeceğim, "Anneler, yavrularını babalardan daha çok sahiplenir". Biz insanlar zeki ve karmaşık düşünebilen canlılar olduğumuzdan genlerimize az da olsa karşı çıkabiliyoruz. Mesela sizin için bir köpek, kardeşinizden daha değerli olabilir ve çocuklarını öldüren anne haberleri de mevcuttur. Ama genel olarak düşünürsek dediğim durum bir gerçektir. Nedeni de şudur:Erkekler çoklu üremeye uygundur. Kadınlar yumurtalarını ayda bir kere üretirken, erkekler her gün binlerce sperm üretebiliyor.Bir kadın doğurmakta:Zaman,Enerji,Kuvvet,Yumurta, harcarkenBir erkek doğurmakta:Hergün üretebileceği az maliyetli sperm harcamaktadır.Bir kadının çocuğunun ölmesi onun için büyük kayıptır çünkü DNA'sının yarısını paylaşmak için bu kadar uzun ve çileli yoldan geçiyor ama erkeğin kafası rahat. Tohumlarını serpiştirip gidebiliyor. Çocuğunun ölmesi onun için kayıp sayılmaz. İsterse her gün 3-4 tane yumurta dölleyebilir. Sırf DNA'sının yarısı için kendini feda etmeye hiç değmez. Çünkü isterse daha çok yapabilir ve ciddi bir emek bile sarf etmez.Ki bu yüzdendir ki yıllar içinde tek eşlilik evrimleşmiştir. Kadınlar yanında kalmayacak çapkın erkeklerle ürememeye başlamıştır. Bu başarılı bir stratejidir çünkü doğum zorluğunu az da olsa erkekle paylaşır.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öğrenen ancak düşünmeyen bir kimse kaybolmuştur. Düşünen ancak öğrenmeyen bir kimse tehlikededir.”
Konfüçyus
Geri Bildirim Gönder