Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Soru Soran
Üye
0

A2 seviyede inglizceye sahibim, B1e nasıl geçebilirim, neler öğrenmeliyim?

345 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Nitrogen Nitrogen
Ben sıradan bir dil öğrencisiyim

Dil öğrenme pek çok duyuyla birlikte yapıldığında etkili olabilir. Gramer konusuna giremeyeceğim ancak kelime ezberi yaparken koku'nun hafızayla yakın bir ilișkisi var. Çalıșırken maruz kaldığınız kokuyu tekrar duyduğunuzda -koku bir duyu olduğundan bu kelimenin kullanımında hata yoktur- beynimizdeki tuhaf karmașık nöral ağ sayesinde hatırlamamız önemli ölçüde kolaylașıyor. [1] Kaynak yazma ișinde çok amatörüm.

Kaynaklar

  1. B Akpınar. Çok Duyulu (Multi Sencory) Yabancı Dil Öğretimi. Alındığı Tarih: 12 Aralık 2022. Alındığı Yer: DergiPark | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
59K UP
Bilimsever

Ben de ingilizce öğrenmeye çalışıyorum. İnternete A2 ingilizce konuları yazarak önce A2 seviyesinde eksiğin var mı kontrol edebilirsin. Ayrıca A2 için bildiğim kadarıyla 500-600 kelime bilmen gerekiyor. Bunu internete english words test yazarak bazı sitelerde test edebilirsin.

Daha sonra B1 ingilizce konuları yazıp arat. Konular karşına çıkacaktır. Çıkan konular sana bir yol haritası çizecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Veya youtube'a B1 ingilizce seviye konu anlatımı diye yazarsan sana çeşitli oynatma listeleri çıkacaktır. Orada ilk videodan başlayabilirsin öğrenmeye.

Benim takip ettiğim youtube kanallarını listeleyeyim sana.

Tüm Reklamları Kapat

Fk language: sıfırdan ingilizce oynatma listesini tavsiye ederim. Fercan bey eğitim veriyor. Kendisinin mesleği ingilizce öğretmenliği.

Bircan teacher: Bircan hanım da ingilizce öğretmeni. Fercan beye göre daha resmi anlatır.

Etkili pratik ingilizce: Adamın ismini bilmiyorum ama videolarının açıklaması ile ilgili döküman da yayınlıyor.

Test atölyesi: Burda daha çok ielts, toefl sınavlarına gireceklere eğitim veriliyor ama tavsiye ederim. Özellikle anlayamadığın şeyleri sorarsan yardımcı olurlar. Sevdiğim samimi bir kanaldır.

English with zack: Burada Türkiye'de yaşayan Zack kardeşimiz bilgiler veriyor. Zack Amerikalı. Native speaker olduğu için konular düzensiz olsa da değerli bir kanal benim için. Daha bugün sahte para hikayesini dinledim ingilizce, gülmekten yerlere yattım. :)

Çilem Akar: Daha dinamik eğlenceli bir kanal istiyorsan sana uyar. Bu kız Okan Bayülgen'in programına bile çıkmıştı.

Bunlardan başka Telegram, Discord, whatsapp gruplarını şiddetle tavsiye ederim. Özellikle telegramda çok güzel gruplar var.

Pratik yapmak çok önemli olduğu için ben newsinlevels sitesiydi sanırım burdan bir haberi 3 ayrı zorluk seviyesinde okumaya çalışıyorum. İnternete for begginers news yazarak çeşitli hem haber okuyabileceğin hem ingilizceni geliştirebileceğin sitelere ulaşabilirsin. Lingua.com sitesinde textler var mesela onları çevirebilirsin.

Tüm Reklamları Kapat

Bunların haricinde kelime ezberleme konusu var. Ben wordly uygulamasını kullanıyorum. Her seviye için kelime sekmesi var. Başlangıç için faydalı. Ama B1 seviyesine geçtiğinde phresal verbleri de ezberlemeye başlarsan daha faydalı olur. Bu verb'ler 2 ya da daha fazla kelimeden oluşan fiilerdir. Örneğin take off gibi. Uçağın havalanması anlamında olabileceği gibi bir kıyafeti çıkarmak anlamında. Ayrıca tureng sözlüğün uygulamasını kurdum ben telefona. Bir kelimenin anlamına bakacağım zaman önce ingilizce ingilizce sözlükten anlamaya çalışıyorum. Anlayamazsam tureng'den bakıyorum.

En önemlisi biliyorsun bir dil 4 aşamalı. Konuşmak, yazmak, dinlemek, okumak. Bunun için ayrı ayrı pratikler yapmanı şiddetle tavsiye ederim. Örneğin dinleme için youtube A2 short stories yazabilirsin. Kendi seviyende dinleme yapman senin için mühim.

Gün içinde yaptığın, gördüğün şeyleri ingilizce tarif et kendi kendine. Hem çok komik hem ne kadar eğitici olduğunu görürsün. For example; what am i do now? I am telling how learn english. Gibi. Bu senin şu meşhur ingilizce düşünmek dedikleri şeye alışmanı sağlayacaktır.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Büyük Elmas Yalanı: Aşıkları Nasıl Kandırıyorlar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
4000 Liraya Milyar Dolarlık Genom Diziledik! | Öğrenebildiklerimiz İnanılmaz!
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Bilgisayar, 1 ve 0'ın Ne Olduğunu Nereden Biliyor?
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Evrim Ağacı 12 Yaşında! [🔴 KUTLAMA & SORU CEVAP CANLI YAYINI]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close