Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seyfettin Afsar
Seyfettin Afsar
1,146 UP
Üye
1

A ve B olmak üzere 2 tane tür düşünelim ama A, B'nin atasal türü. Atasal tür olan A türündeki bireyler nesiller sonra B'ye evrilmeye devam eder mi?

A ve B olmak üzere 2 tane tür düşünelim ama A, B'nin atasal türü. Atasal tür olan A türündeki bireyler nesiller sonra B'ye evrilmeye devam eder mi? Atasal tür bireyleri yeni bir türe daha evrilebilir mi?
210 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Hasan Dağtekin
Sosyal Bilimler Uzmanı

Hayır devam etmez. A dan B'ye geçiş süreci milyonlarca yıl sürer. Bu süre zarfında çevresel faktörler çok farklı biçimlerde değişir. Çevresel faktörler başta olmak üzere farklı faktörler de ortaya çıkar. Meydana gelen rastsal mutasyonların, söz konusu faktörlerle ilişkisi hayatta kalma ihtimalini etkiler ve çok üzün süreçlerde seçilim yoluyla evrimleşme meydana gelir.

A türünün B türüne aynen dönüşebilmesi için, geçmişte olan tüm tarihsel süreçlerin tamamen aynı şartlarda meydana gelmesi gerekir ki bu da olanaksızdır. Teorik olarak yapay bir şekilde milyonlarca yıl boyunca aynı şartların sağlanabileceği ve aynı süreçlerin yaşanabileceği bir ortam temin edildiğini varsaysak bile bu ihtimal gene düşüktür. Zira ortaya çıkan rastsal mutasyonların da aynı şekilde kendisini göstermesi gerekir.

Evet, tarih tekerrürden ibarettir ancak taklitten ibaret değildir.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Burak S. Küçükdermenci
Gıda Mühendisliği Öğrencisi

Eğer soruyu doğru anladıysam bir bilgi eksikliği söz konusu ve cevap çok basit. B türünün atası olan A türü geçmişte yaşamış bir türdür. B türüne evrilmesi için geçen uzun süreden sonra artık A türünün aynı kaldığından bahsedilemez.

Örnek olarak şempanzeler ve insanların ortak ataları nispeten yakın bir zamanda yaşamış olmasına karşın artık ortak ata ile aynı genlere sahip bireyleri gözlemlemek söz konusu değildir. Ortak ata ile benzer türlerle karşılaşsanız dahi bu türler zamanla yeniden insanlara evrilemezler. Bu süreç A türünün genleri milyonlarca yıllık çevre koşulları ve mutasyonlarla B türünü meydana getirmesine benzer. A türü artık tarih olmuştur. B türü ise şimdiki zamanda yaşamaktadır. Daha fazlası için: https://evrimagaci.org/insanlar-maymundan-geliyorsa-simdiki-maymunlar-neden-insan-olmuyor-344

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close