Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

A böler b*c ise a böler b veya a böler c dir. İspatı nasıl olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Örneğin;

a=6

b=10

c=21

olsun

a(6), bxc(210) tam olarak bölecektir.

ama diğer yandan ne b'yi ne de c'yi tam olarak bölmeyecektir.

Yani yaptığınız önerme yanlıştır.

Bölen sayının asal bölenleri çıkartılır ise (örn. 6 için 2 ve 3) bu asal bölenlerin çarpılan diğer iki sayının asal çarpanları içerisinde bulunması bölünme şartıdır.

yani aslında bxc=2*5*3*7 dir a=2*3dür; haliyle 2ve3ler sadeleşerek 5*7=35 sonucu kalır. ama tek tek ele alındığında ne b(2*5) ne de c(3*7) ; a'ya(2*3) bölünemez.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, sadece nereden geldiğimizle ilgili bir hikaye değildir. Aynı zamanda, yaşamın merkezinde yer alan epik bir şiir gibidir.”
Kenneth R. Miller
Geri Bildirim Gönder