Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
337K UP
Üye
0

6 çiçekçinin 12 kutu çiçeği paketlemesi 3 saat sürüyor, 16 çiçekçi 16 kutuyu ne kadar sürede paketleyebilir?

380 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmet Alperen Mercan
Öğrenci

Yukarıdaki yanıtta kullanılan yöntem de kimilerine göre kullanışlı olabilir, oran orantı yöntemi pek çok soruna çözüm olarak işe yarıyor. Ancak ben ayrımlı bir anlatım daha sunacağım.

6 çiçekçi, 12 kutu çiçeği 3 saatte paketliyorsa; 6 çiçekçi, saatte 4 kutu; 1 çiçekçi, saatte 2/3 kutu paketliyor -ya da paketleme işleminin 2/3'ünü tamamlıyor- demektir; 1 çiçekçinin 1 kutuyu paketlemesi 3/2 saat süreceğinden, 16 işçinin 16 kutuyu paketlemesi de 3/2 saat sürer. (Her bir çiçekçi bu süre içerisinde bir kutu paketler, hepsinin hızı eşit varsayıldığından biri önce bitirip diğerine yardım edemez.) Matematiksel olarak şöyle gösterilebilir [x paketlenen çiçek, vç çiçekçilerin paketlenme hızı, t ise (saat türünden) süre]:

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Laçın Vəlizadə
8. sınıfa gidiyorum.(Azerbaycan)

6 çicekçi 12 kutu çiçeği 3 saata paketliyor. Öncelikle 6 çicekçinin 16 kutu çiçeği kaç saata paketlediğini hesaplamak gerek.

12 kutu çiçek ---> 3 saat

16 kutu çiçek ---> x saat

Tüm Reklamları Kapat

x = 16×3/12 = 48/12 =4

6 çicekçi 16 kutu çiçeği 4 saata paketliyor. Şimdi ise 16 çicekçinin 16 kutu çiçeği kaç saata paketlediğini hesaplamak gerek.

6 çicekçi ---> 4 saat

16 çicekçi ---> x saat

Tüm Reklamları Kapat

x = 6×4/16 = 24/16 = 1,5

Yani 16 çicekçi 16 kutu çiçeği 1,5 saata yani 1 saat 30 dakikaya paketliyor.

Ben böyle hesapladım. Cevap doğru. Ama başka kolay yolunun olup olmadığını bilmiyorum.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close