Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

4. Boyuttan kasıt zaman mı? Yoksa, 4. Boyut algımız nasıl olmalıdır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet zamandır. Şöyle düşünelim: Üç boyutlu evrenimizin üç boyutlu fotoğraflarını çektiğimizi varsayalım. Ancak fooğraflar anı donduran karelerdir. Şimdi seri çekim yapalım ve birkaç saniye boyunca fotoğraflar çekelim. Bu çektiğimiz fotoğrafları arka arkaya oynatırsak bir film elde ederiz. Tıpkı defterimizin kenarına her sayfaya az farkla çizdiğimiz resimleri arka arkaya oynattığımızda elde ettiğimiz animasyonlar gibi. Üç boyutlu evrende işte o her bir anı üst üste bindiren olgu zaman boyutudur. Şimdi diyebilirsiniz ki bunun boyutla ne ilgisi var... Buna da şöyle örnek verelim:

Tek boyutlu bir cisim düşünelim. Bu olsa olsa sıfır kalınlıklı bir çizgidir. Şimdi o çizgiyi kendi üsütne büküp yani kendi üstüne bindirirsek, kısacası uçlarını birleştirirsek iki boyutlu bir cisme (örneğin çember) ulaşırız. Bir başka şekilde düşünürsek, tek boyutlu ikinci bir cisim alır ve onu diğer çizgi ile açı yapacak şekilde üst üste koyarız. Yani bir boyutu iki boyuta çıkarmka için yapmamız gereken tek şey, tek boyutu kendi üzerine bükmek veya üst üste bindirmek olur. Aynı şey iki boyuttan üç boyuta geçerken de olur. Yani birçok çemberi üst üste bindirirseniz, silindir veya küre (yarıçağları orantılı olarak azalırsa) elde edersiniz. Yani üç boyutlu bir cisim.

Biz de üç boyutlu anları üst üste indirerek dördüncü boyutu yani zamanı elde ederiz.


Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. 10th dimension 4. boyuttan bile fazlasını anlatan bir video.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes yeteneklidir. İnsanlarda eksik olan, yeteneklerinin götürdüğü karanlık yere gitme cesaretidir.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder