Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bartu Ustaoglu
Bartu Ustaoglu
2,719 UP
Üye
1

3 uzay 2 zaman boyutlu evren veya 1den fazla zaman boyutlu evren mümkün mü?

288 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökhan Polat
Gökhan Polat
116K UP
Bilim ve felsefe sevdalısı

Merhaba

Öncelikle bu soru sicim teorilerine çıkıyor sicim anlatımımı buraya taşımadan bir iki şey söylemem lazım örnek olarak 5. Boyuta baktığımızda 2 ayrı uzay zaman bizi karşılıyor ve uzunluk gibi kavramlar anlamını yitiriyor yani evet birden fazla zaman çizelgesi mevcut olabilir ayrı uzay zamana sahip evren olabilir ve kapsayıcı bir şey olarak düşünürsek evreni 5. Boyutta 2 ayrı uzay zamana sahip olacağız, sicimde teoriler oldukça benzerdir tek önemli göze batan değişken sadece spinleri. 1995 yılında fizikçi Edward Witten tarafından önerilen sicim teorisinin birleşik bir versiyonunun adı. Öneri sırasında, sicim teorisinin 5 varyasyonu vardı, ancak Witten, her birinin altta yatan tek bir teorinin tezahürü olduğu fikrini ortaya koydu. tüm temel parçacıkların aynı tip enerji filamentinden oluştuğunu, ancak her birinin farklı titreşimlere sahip olduğunu belirledi.

şimdi orijinal sicim teorisi kuantum kütleçekimini iyi tanımlanmış 5 farklı varyasyonunun olmasıydı bu 5 sicim varyasyonları spinlerinin biraz farklı düzenlenmesi harici oldukça benzer teorilerdir. çoğu kişi neden sadece 5 boyut olsun diye soruyorlardı, Edward Witten M teorisi dediğimiz küre ve donatların yüzeyine benzeyen membranlara dayanan gizli bir 11 boyutlu teori keşfetti bu sayede neden 5 sicim teorilerinin olduğunu açıkladı (çünkü 11 boyutlu bir membranın 10 boyutlu sicimle haline getirmenin 5 yolu vardı) yani kısaca o var olan 5 sicim teorileri M teorisinin farklı matematiksel gösterimleriydi yinede M teorisinin tamamını anlamış ya da tamamını ortaya koymuş değiliz.

Tüm Reklamları Kapat

Yani daha üst boyutlara çıktıkça tabiki ekstra bir yönelim kordinaatı olacak ve bu böyle gidecek [1]

Kaynaklar

 1. Michio Kaku. Tanrı Denklemi.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close