Puan Ver
0
Puan Ver

2 kuantum parçacığı spini degistiginde digeride ayni anda degisecektir. Bu isik hizi gecilemez tezini çürütüyormu?

2 kuantum parçacığı dolaniksa ve bunlar evrenin iki ucundaysa birinin spini degistiginde digeride ayni anda degisecektir. Bu degisim haberlesmesi isik hizindan hizli olduguna gore isik hizi gecilemez tezini curutmuyormu?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Aslında bu durum korunum yasaları ile ilgili. Aynı kaynaktan çıktıkları için, toplam açısal momentumları değişimden önce de sonra da aynı olmalı. Bu yüzden birindeki değişimden diğeri doğrudan etkileniyor. Bunun mantıksal bir bilgi olarak değerlendirilmesi bu yüzden. Gerçek bir iletişim değil.

Favorilerime Ekle
1

Hayır.

Çünkü burda aktarılan bilgi, gerçek bilgi değildir. Bir sitede gördüğüm bir örnekle açıklayayım.

Dünya'da yaşayan bir A kişisi, çok uzak bir galakside B kişisine, biri mavi biri de kırmızı olmak üzere farklı zamanlarda 2 ışın gönderecektir (B kişisi A kişisinin bunu yapacağından haberdardır ve aralarındaki mesafe 4 ışık yılıdır). Kırmızı ışın gönderilir ve aradan 3 yıl sonra mavi ışın gönderilir. Kırmızı ışın ulaştığında mavi ışının B kişisine ulaşmasına daha 3 yıl vardır fakat bu kişi mantıken diğer ışının mavi olacağını bilir. E o zaman bilgi ışık hızından hızlı mı aktarıldı? Hayır, bunu söylemek saçma olur çünkü burda bir neden-sonuç ilişkisi vardır. Bilgi gerçek değildir.

Aynı şeyi dolanıklık için de söyleyebiliriz. Biri sağa dönüyorsa diğeri de sola döneceğini önceden biliriz.

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat oyunu iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli iyi oynamaktır.”
H. T. Leslie
Geri Bildirim Gönder