Puan Ver
0
Puan Ver

1. Gaz basıncını gösterirken sembol olarak ne kullanıyoruz? 2. Sıcaklık-basınç ilişkisini kısaca anlatabilir misiniz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Gaz basıncı "P" ile gösterilir. Birimi "atm" dir.

Bu ilişkiyi temel bir formülden kurabiliriz:

P.V=n.R.T

P= atm cinsinden basınç

V= Gazın litre cinsinden hacmi

n= Gazın mol sayısı

R= Sabit değer(0,0821)

T= Kelvin cinsinden sıcaklık

Yani formülden bakacak olursak basınç artarsa sıcaklık da artar. Basınç azalırsa sıcaklık da azalır.(Tabii hacmi değişmeyen sabit bir kapta)

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mantığın bir gün popüler olacağı hayaline aldanmayalım. Tutkular ve duygular popüler olabilir; mantıksa her zaman azınlığın malı olacaktır.”
Johann Wolfgang von Goethe
Geri Bildirim Gönder