Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

1,618 yani altın oran neden bize daha güzel görünür?

Bunun evrimsel açıklaması nedir? Ali demirsoy un bir "meme" açıklamasına denk geldim ama bana açıklayıcı gelmedi diyebilirim. Yani ne oldu da canlılar altın oran ölçülerini kendi bedenlerine yerleştirmeye başladılar ve nasıl oluyor da bu orana sahip her şey bize ahenkli görünüyor? Burada nasıl bir seçilim mekanizması var?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Fiziksel çekim, orana ve özellikle simetriye bağlıdır. Başka birinin vücuduna olan çekiciliğimiz, eğer o beden simetrik ve orantılıysa artar. Aynı şekilde, eğer bir yüz orantılıysa, onu fark etme ve güzel bulma ihtimalimiz daha yüksektir.

Bilim adamları, orantılı bedenleri daha sağlıklı algıladığımıza inanıyor. Bu, da Vinci tarafından kare ve daire içinde ideal bir insan vücudunu gösteren aşağıdaki ünlü çizimde önerilmektedir.

Vitruvius Adamı
Vitruvius Adamı

Leonardo da Vinci'nin insan vücudundaki çizimleri oranını vurguladı. Birçok kişi yukarıdaki Vitruvius Adamı görüntüsündeki aşağıdaki mesafelerin oranının Altın Oran olduğunu iddia etmiştir:

(ayağa göbeğe): (göbeğe kafa) ≈ 1.618: 1

Ancak gerçekte bu oran, 1.505: 1'dir ve altın orana o kadar da yakın değildir. Altın oran ve fibonnacci sayıları pek çok doğal yapıda bulunsa da bize güzel gelen daha çok simetrik ve oransal olarak çevresiyle uyumlu yapılardır. Örümcek, Akrep gibi pek çok canlı da altın orana uymakla birlikte insana güzel görünmezler.

Dolayısı ile altın oran ve güzellik konusu biraz efsane ve abartıdan ibarettir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. sciencealert.com Altın Oran Güzellik İçin Formül Değil
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.”
Ursula K. LeGuin
Geri Bildirim Gönder