Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Selin Durmaz
Üye
7

16 kişilik tipinden gerçekten söz edebilir miyiz?

MBTI olarak geçen bu test nedense tanıdığım kişilere ve bana cuk diye oturuyor. Fakat bunun bilimsel olarak doğru olduğundan söz edebilir miyiz? Burçlardan, Merkür Retrosu'ndan farkı nedir?
1,098 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Defne Soylu
Defne Soylu
3,241 UP
Bu konu hakkında birçok araştırmalarım var.

MBTI’nın amacı kişilerin sevdikleri, hoşlanmadıkları, güçlü yanları, zayıf yönleri, olası kariyer tercihleri ve diğer insanlarla uyumluluk dahil olmak üzere kendi kişiliklerini daha iyi keşfetmelerine ve anlamalarına aracı olmak.

Envanterin amacı da sadece kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olmak ve potansiyelinizi gerçekleştirebilmek adına daha doğru adımlar atabilmek.

Tüm Reklamları Kapat

Günlük burçlar ise tahmine dayalıdır ve bilimsel bir desteği yoktur. Burçlarını ciddiye alan var mı? Onlar sadece eğlenceliler; insanların yaşantısı sadece 12 günlük deneyime sığdırılamaz.

Ve insanların doğası ve özellikleri de sadece 16 kişilik tipine sığdırılamaz!

Tüm Reklamları Kapat

Bir sistem belirli özellikleri ölçtüğünü iddia ettiğinde, doğruluğu garanti etmek için bir doğrulama sistemi olmalıdır. İnsan davranışı statik değildir, bu nedenle bireyi yaşam boyu temsil edecek tek, statik bir 'tip' ortaya koyan tek bir test veya değerlendirmede doğru bir şekilde ölçülemez.

Bazı çalışmalar, MBTI'nin güvenilmez olduğunu, çünkü aynı kişinin testi tekrar alırken farklı sonuçlar alabileceğini öne sürüyor.

Bana kalırsa bunun nedeni, insanların her daim kendine karşı dürüst olmadığı için farklı sonuçlar alabilmesidir.

Yani aslında, MBTI bilimsel olarak kanıtlansa, doğru olarak kabul edilebilir. Ancak şuanda en büyük eksikliği budur.

Kendimce kısa bir not:

Burçlar ve MBTI arasındaki farklar şunlardır:

Burçlar;

-İnsanları, doğduğu aya göre sınıflandırmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

-Kişilikle ilgili doğrudan bilgi vermez.

-Tahminseldir.

-Astrolojiyle ilgilidir (ki bu, Astrolojiye-ve burçlara tabii ki-inanmayan birisi için pek bir anlam ifade etmiyor.)

MBTI kişilik tipi göstergesi;

Tüm Reklamları Kapat

-İnsanları kişiliğine (özdeğerlerine, becerilerine, görüşlerine) göre sınıflandırmıştır.

-Yalnızca kişilik üzerine kuruludur.

-Psikolojik anlamda kanıtlanabilir bir yönü vardır.

-Kişinin kendisiyle ilgilidir. (Yani belli bir faktöre bağlı kalmaz-gezegenler gibi.)

Kaynaklar

  1. Bilinmiyor. Mbti Kişilik Tipleri Göstergesi Doğru Mudur?. (16 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 16 Ocak 2022. Alındığı Yer: Live Sciene | Arşiv Bağlantısı
  2. Bilinmiyor. Is The Mbti Test Accurate?. (16 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 16 Ocak 2022. Alındığı Yer: Fingerprintforsuccess | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close