Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

14 yaşında biri fizikte ilerlemek için ne yapmalı?

Daha önce tekrar buna benzer bir soru sormuştum ama hangi dala ilgi duyduğumu yazmamıştım. Fiziğe ilgi duyuyorum fakat fazla bir şey bilmiyorum. İnternetten elimden geldiğince videolar izlemeye çalışıyorum sorun şu ki bir rotam olmadan izlediğim için bazen izlediğim şeyi anlayamıyorum ve kafam karışıyor. Bu sorunun önüne geçmek için ne yapmalıyım?
455 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Simge Görgüç
Simge Görgüç
217K UP
Fen lisesi öğrencisi

Benim gibi fiziğe ilgi duymanız harika işte sizin için bazı adımlar:

Temel konulara odaklanın: Hareket, kuvvet, enerji, elektromanyetizma gibi fizikin temel kavramlarına odaklanın. Bu konuları öğrenmek, sağlam bir temel oluşturmanızı ve daha karmaşık konulara ilerlemenizi sağlayacaktır.

Yapılandırılmış kaynaklar kullanın: Khan Academy, Coursera, MIT OpenCourseWare gibi platformlardan ücretsiz dersler alarak daha sistemli bir şekilde öğrenme yapabilirsiniz. Bu kaynaklar temel fizik konularını kapsamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Kitaplar okuyun: Feynman'ın "Fizik Üzerine Konuşmalar" veya Resnick-Halliday-Krane'in "Fizik" gibi kitaplar, konuları daha ayrıntılı bir şekilde ele alır ve daha derin bir anlayış kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu kitaplar başlangıç için iyi bir seçenek olabilir.

Videoları planlı bir şekilde izleyin: Öğrenmek istediğiniz konunun ana hatlarını belirleyin ve farklı kaynaklardan gelen videoları belirli bir sırayla izlemeye çalışın. Bu, konular arasında tutarlı bir ilerleme sağlayarak anlamayı kolaylaştıracaktır.

Soru-cevap platformlarından faydalanın: Fizikle ilgili sorularınızı çevrimiçi soru-cevap platformlarında sorarak ve diğer öğrenenlerden yardım alarak konuları daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin, Stack Exchange ve Quora gibi platformlara başvurabilirsiniz.

Deneyler ve uygulamalar yapın: Fiziği daha iyi anlamak için pratik deneyler yapmak önemlidir. Basit deneyler ve uygulamalarla teorik bilgileri pratiğe dökerek konuları daha iyi kavrayabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Fizikle ilgili topluluklara katılın: Çevrimiçi forumlar, sosyal medya grupları veya fizikle ilgili platformlarda aktif olun. Bu şekilde diğer öğrenenler ve uzmanlarla etkileşimde bulunabilir, sorularınızı sorabilir ve yeni bilgiler edinebilirsiniz.

Bu adımları takip ederek, fizikte ilerlemeniz ve konuları daha iyi anlamanız için bir yol haritası oluşturabilirsiniz. Başarılar dilerim!

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Əli Fərzəliyev
Önemli Fizik teorilerim var

Bende 13 yaşındayım amma fiziği biliyorum nedeni şu.1Ben uzun süre evrim ağacı bilim 101 bebar bilim izliyorum.2Oynadığım oyunlarda fizik kimya bioloji kullanıp oyunun hikayesini oluşturuyorum3 11sınıf fizik ve kimya kitapları okuyorum sende bunları yaparsan ve öğretmenlerini dinleyip onlara soru sorarsan fizik öyrene bilirsin.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close