Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

11. Sınıf sayısal öğrencisi için sizce geleceğin meslekleri neler?

Merhaba iyi bir okulda 11. Sınıf sayısal öğrencisiyim. Henüz hangi mesleği seçmek istediğime karar veremedim. Sizce geleceğin meslekleri neler?
107 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Uğur Bezgin
Uğur Bezgin Sayısal alan lise öğrencisiyim

Ben de 11. Sınıf sayısal öğrencisiyim ve ileride hangi mesleği yapmak istediğimi bilen biri olarak yazıyorum. Öncelikle meslek grupları arasında Türkiye ve Dünya (ya da en azından gelişmiş batı ülkeleri) arasında büyük farklar var ve ayrı ayrı değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Türkiyeden başlayalım; şu an güncel meslekler arasında en tutulan ve popüler alanlar sağlık sektörü meslekleri ve başı çeken tıp. Ama ileride de durum böyle olacak diye bir şey yok. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak yapay zeka ürünlerinin kullanımının tüm dünyada olacağı gibi Türkiye'de de yaygınlaşması kaçınılmaz. Bu nedenle yazılım ve bilgisayar sektöründe ileride büyük iş alanları oluşacaktır ve günümüzde de bunun sinyallerini alıyoruz zaten. Özellikle erken yaşta kod yazmayı öğrenmek çok büyük katkı sağlayacaktır. Siber güvenlik alanları da gün geçtikçe seviye atlamakta ve benzer şekilde bu kulvarda da gelecekte iş gücü ihtiyacı olacaktır. Bunun dışında oyun sektörü de büyük atılım içinde kod yazma ve yazılım öğrenme gibi aşamaları iyi bilenler için çok önemli bir fırsat. Avrupa ve Amerika da da durum benzer aslında. Yazılım, bilgisayar ve yapay zeka alanları büyük sıçrama içinde ve gelecekte kullanışlı olacak meslek gruplar arasında. Ayrıca özellikle özel şirketler öncülüğünde canlanmaya başlayan bir uzay sektörü var: 70'ler ve 80'lerde zirve yapan uzay çalışmaları tekrar ivmeleniyor. Önümüzdeki on yıllar içinde bu sektör de çok büyük vaatler sunuyor. Aklıma gelenler bu kadar. Umarım ilgi duyduğun alanları keşfedip yapmak istediğin mesleği en kısa zamanda bulursun. Başarılar.

193 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Öncelikle selamlar.

Sizlere geleceğin mesleklerini tek tek kimse sayamaz. Saysa da sizler bunlara aldanmayın.

Bu Reklamı Kapat

Malesef ülkemizde birçok genç birey meslek seçerken aile ve toplumsal norm ve değerlere, ve daha da kötüsü çabuk iş bulacakları, çok para kazanacakları iş, iş kollarına gidiyorlar.

Arkadaşlar, sevmediğiniz bir işte başarılı olamazsınız. Başarılı olamadığınız bir işte de istediğiniz kadar çabalayın ciddi mevlada para kazanamazsınız. Kaldı ki bu hayatta her şey para değil.

Bu Reklamı Kapat

Sizlere öncelikli tavsiyem gidip bir çoklu yetenek ve zeka testleri yaptırın. Ülkemizde rehberlik hizmetleri oldukça zayıf. Sizlere hatta birçok genç bireyimize ciddi ve etkili bir rehberlik hizmeti sunmadılar.

Birçok genç görüyorum, sırf ailesi istediği için sayısal bölüm okuyor. Yapmayın bunu kendinize. Ailenizi mutlu etmek için ömür boyu kendinizi mutsuz edersiniz.

Toplumda maalesef, sayısal derslerde daha başarılı olan bireylere daha zeki gibi bakılıyor. Alakası yok.

Kartal ile Çita karşılaştırılmaz. Ve unutmayın ki;

Balık uçmaz, kuş koşmaz.

Demir eritmekle altın olmaz.

Yapmayın bunu kendinize.

Yetenekleriniz doğuştan gelir. Zeka da aslında bu yetenektir. IQ ise bu yeteneği kullanma seviyeniz.

Bu Reklamı Kapat

Yeteneğinizi doğru şekilde kullanır ve o yönde çalışırsanız inanın bana çok daha kolay başarılı olursunuz. Çok daha severek işinizi icraa edersiniz.

Herşeyden önce sizlere şu soruları sorayım ve beni dahil herkesi kandırabilirsiniz de kendinizi kandıramazsız. Bu sorulara kendiniz için kendinize yanıt verin ?

1)Şu an ki yeteneklerinizin farkında mısınız ?

2) Farkındaysanız yeteneklerinizin ne olduğunu bir uzman tastikledi mi

Bu Reklamı Kapat

3) Bir meslek seçtiyseniz bu seçimde;

a) Ailenizin etkisi nedir ?

b) Toplumun etkisi nedir ?

c) Meslek hakkında bilgileriniz nedir ?

Bu Reklamı Kapat

d) Bu mesleği kendiniz mi seçtiniz ? Yeteneklerinize ve hobilerinize, sevdiğiniz aktivitelere uygun mu ?

e) Size uygun mu ?

4) Bu mesleği icra edebileceğinize emin misiniz ?

5) Kendinize uygun başka mesleklere hiç göz attınız mı ?

6)Ebeveynlerinizin yetenekleri ile sizin istekleriniz uyumlu mu ? (Mesleklerinile demiyorum gerçek yetenekleri diyorum)

Gibi sorulara lütfen objektif şekilde cevap veriniz.

Çünkü Elma ağacının tohumundan Armut çıkmaz. Çok ama çok düşük bir ihtimaldir bu. Aile fertleriniz eğitimsiz dahil olsa yetenekleri ortadadır bunu görebilirsiniz. İlgi, istek ve yaptıklarından bile bunları görebilirsiniz.

Ve ayrıca tüm öğrenci akradaşlarınız ile birlikte gidip şu soruları sorduktan sonra bir uzman tarafından bir teste tabi tutularak, uzmanın görüşleri ve fikirleri ile ya tastikleyin ya da en azından yeteneklerinizin farkına varın. Çünkü artık bir bireysiniz. Kararlarınızı kendiniz verebilirsiniz.

Birçok birey yeteneklerinin farkında bile değil. Ailesi ve toplum tarafından doktor olması istendiği için doktor olacak birçok genç gördüm. Yapmayın bunu kendinize.

Genç açıkça bir şekilde sözelci iken gidip sayısal okumaya çalışıyor. Ve başarılı olamıyor. Çok çalışsa dahil. Çünkü bu üniversite sınavı malesef ki bir yarış. Ve bu yarışta kendi kulvarınızda yarışmazsanız yapamazsınız. Balık ile Kediyi aynı havuzda yüzme yarışması yaptırmak doğru bir yarış mı olacaktır ?

Bu Reklamı Kapat

Benim ailem hep benim mühendis olmamı istedi. Ben şu anda öğretmenim. Hala keşke mühendis olsaydın daha iyi bir hayatın olurdu derler. Ancak ben şu anki mesleğimden oldukça memnun ve mutluyum.

Bunu üniversite okuyan öğrencilerde görememek beni oldukça üzüyor. Sırf ailesinden kaçmak için veya sırf ailesi istediği için o bölümde okuyan ve başarısız olacak binlerce hatta milyonlarca öğrenci var.

Halâ tercihiniz için geç kalmadınız. Hiç bir zaman geç değildir. Yeterki farkında olarak o işi yapın.

Şimdi size soruyorum.

Bu Reklamı Kapat

Yetenek ve isteklerinizin ne kadarını bilimsek açıdan tastiklediniz ve seçimlerinizde bunları ne kadar dikkate aldınız ? Kendinizin farkında mısınız ?

Bilimden şaşmayın ve gidip bu konuda yardım almaktan da çekinmeyin. Sevgilerle kalın

2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et