Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

10.sınıfım ve hangi mesleği seçmem konusunda kararsızım yardım eder misiniz ?

Şu korona günlerinde evrim'e merak saldım.
4,924 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Cevap
zeynep x
zeynep x
25K UP
jazzey

merhaba

öncelikle açıklamada belirtmiş olduğun evrim konusu ile soruda sorduğun meslek konusunu bağdaştıramadım ama olsun olur öyle :D şimdi ise taze bir 12.sınıf öğrencisi olarak sana kendi deneyimlerim üzerinden birkaç tavsiye vereceğim.

Tüm Reklamları Kapat

dostum bu yaşamda şu yaşıma kadar şunu fark ettim ki her ne işe atılacaksak atılalım veya her neye karar vereceksek verelim bizim için mühim olan ilk şey 'KENDİMİZİ TANIMAK'

kendimizi tanımak nedir ya herkeste bunu söylüyor diyebilirsin.konu şundan ibaret:mesela ben müzik ile uğraşıyorum ve kendimi bu alanda geliştirebileceğimin farkındayım kendimi tanıyorum bu alanda gösterebildiğim beceriyi coğrafyada gösteremeyeceğimi biliyorum.çünkü kendimi biliyorum ve olaylara 'GERÇEKÇİ'bir bakış açısıyla yaklaşıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

eğer ki ilgilendiğin bir hobin varsa yani hobi denince akla hemen voleybol,yüzme,resim gibi şeyler gelmesin.yemek yapmayı da seviyor olabilirsin.doğaya atılıp hayvanları incelemeyi de seviyor olabilirsin.fakat içinde bulunduğumuz eğitim adı altında görmüş olduğumuz ders topluluğu yüzünden bize dayatılan kısıtlı bölümlerden kısıtlı mesleklere ulaşabiliyoruz.dolayısıyla her şey dediğim gibi sende başlıyor ve sende bitecek.kendini ileride mühendis olarak hayal edebiliyor ve mutlu olarak görüyorsan bunu seçebilirsin.veya kendini bir antropolog olarakta düşünüyor olabilirsin.mühim olan meslek değil.cidden kendini nerede nasıl ve hangi duygularr içerisinde hissetmek istediğini sadece sen biliyorsun.yeterki gerçekçi ol ve kendini tanı.

başarılar dilerim

1,367 görüntülenme
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Mert Duran
Mert Duran
3,914 UP
Okur

Yetenekli olduğun ve sevdiğin alanları keşfet. İlgi duyduğun şeylerin, gelip geçici bi heves olup olmadığını kontrol et. Şu sıralar evrime merak saldıysan, bu konu hakkında daha fazla kitap oku, belgesel seyret. Bakalım bu konu hakkında hala istekli misin? Seçeceğin mesleğin iyi ve kötü taraflarına bak bakalım sana uygun mu?

Meslek seçimini yaparken mantığını dinle. Geçici heveslerinin, asıl isteklerinin ve yeteneklerinin önüne geçmesine izin verme. Başka insanların yaptığın seçimden ne kadar hoşnut olacağını düşünme, kendi mutluluğunu düşün. İhtiyaçlarını karşılayabilecek kadar para alman yeterli. Hayatının büyük bir kısmını işte geçireceksin, eğer sevmediğin bi işi sırf parası iyi diye seçersen pişman olursun zira kazandığın para ne kadar fazla olursa olsun hayatının büyük kısmı o işi yaparken geçecek.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yüzden isteklerin ve yeteneklerin doğrultusunda, seçtiğin zaman ne gibi kötü yanlarıyla karşılaşabileceğini bildiğin bir meslek seç. Seçmek istediğin mesleği iyice araştır ve kötü taraflarını göz ardı etme ki mesleğini seçtiğin zaman beklemediğin durumlarla karşılaşma. O zaman aslında mesleğin sana göre olmadığını anlarsın ama çok geç olur.

814 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ahmet Akbulut
Ahmet Akbulut

Öncelikle bu güzel soruyu sorduğun için teşekkürler.

Bende 11.sınıfa geçtim.Hangi mesleği seçeceğime bir türlü karar veremedim.Bende kendime hep şu soruyu soruyorum.Ben pilot mu olsam yoksa Bilim insanı mı olsam,insanlığa bir katkı mı yapsam.Yoksa göklerde uçsam mı diye kendime soruyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Bence olaya biraz meslek yönünden bakılması pek doğru değil,çünkü mesleklerin kalıcılığı pek yoktur.Sektörlerin kalıcılığı vardır. Örneğin;Pilotluk mesleği bir gün ortadan kalkabilir ama bu pilot mesleğinin ortadan kalkması demek Havacılık sektörünün ortadan kalkacağı anlamına gelmez.Bunun yerine robot pilotlar türeyebilir.Bu uçakları tasarlayacak tasarımcılar,uçak mühendislerine ihtiyaç olacak.Yani özetle şunu söyleyebilirim.Sen hangi sektöre ilgi duyuyorsun.O sektörde bir ömür boyu çalışmaya hazır mısın,bunu kendine sormalısın.O sektörde sürekli mesleğin değişebilir.Bir gün pilot olursun,bir gün uçak tasarımcısı olursun,bir gün uçak mühendisi olursun.Ama senin sevdigin sektör aynı sektör olmaya devam edecek.Ama ben pilot da olsam,bilim insanı da olsam.Mutlu ve başarılı olacağıma eminim.

Sana şunu söylemek istiyorum son olarak hangi mesleği seçersen seç eğer senin özünde başarı ve mutluluk varsa her daim mutlu ve başarılı olacaksın.Buna emin ol.

849 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Pınar Benşin
içerik yazarı

İçerik yazarıyım ve meslek seçimleri ile ilgili kendi sitemde içerik üretiyorum. Konuya ilişkin pek çok kitap, kaynak okudum ve meslek danışmanlığı eğitimi aldım. En etkilisi Bill Burnett- Dave Evans'ın yazdığı "Yaşamını Tasarla" kitabıydı diyebilirim. Onu okuyarak başlayabilirsin.

154 görüntülenme
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Kötü Bilim: Bazıları Bilimi Nasıl Kötüye Kullanıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Bu Videoyu Nasıl İzleyebiliyorsunuz? | İnternet Nasıl Çalışıyor?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
C Vitamini Uçar mı?
C Vitamini Uçar mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close