Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

10.sınıfım ve hangi mesleği seçmem konusunda kararsızım yardım eder misiniz ?

Şu korona günlerinde evrim'e merak saldım.
6,539 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Zeynep X
Zeynep X
47K UP
jazzey

merhaba

öncelikle açıklamada belirtmiş olduğun evrim konusu ile soruda sorduğun meslek konusunu bağdaştıramadım ama olsun olur öyle :D şimdi ise taze bir 12.sınıf öğrencisi olarak sana kendi deneyimlerim üzerinden birkaç tavsiye vereceğim.

dostum bu yaşamda şu yaşıma kadar şunu fark ettim ki her ne işe atılacaksak atılalım veya her neye karar vereceksek verelim bizim için mühim olan ilk şey 'KENDİMİZİ TANIMAK'

Tüm Reklamları Kapat

kendimizi tanımak nedir ya herkeste bunu söylüyor diyebilirsin.konu şundan ibaret:mesela ben müzik ile uğraşıyorum ve kendimi bu alanda geliştirebileceğimin farkındayım kendimi tanıyorum bu alanda gösterebildiğim beceriyi coğrafyada gösteremeyeceğimi biliyorum.çünkü kendimi biliyorum ve olaylara 'GERÇEKÇİ'bir bakış açısıyla yaklaşıyorum.

eğer ki ilgilendiğin bir hobin varsa yani hobi denince akla hemen voleybol,yüzme,resim gibi şeyler gelmesin.yemek yapmayı da seviyor olabilirsin.doğaya atılıp hayvanları incelemeyi de seviyor olabilirsin.fakat içinde bulunduğumuz eğitim adı altında görmüş olduğumuz ders topluluğu yüzünden bize dayatılan kısıtlı bölümlerden kısıtlı mesleklere ulaşabiliyoruz.dolayısıyla her şey dediğim gibi sende başlıyor ve sende bitecek.kendini ileride mühendis olarak hayal edebiliyor ve mutlu olarak görüyorsan bunu seçebilirsin.veya kendini bir antropolog olarakta düşünüyor olabilirsin.mühim olan meslek değil.cidden kendini nerede nasıl ve hangi duygularr içerisinde hissetmek istediğini sadece sen biliyorsun.yeterki gerçekçi ol ve kendini tanı.

başarılar dilerim

1,593 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mert Duran
Mert Duran
4,014 UP
Okur

Yetenekli olduğun ve sevdiğin alanları keşfet. İlgi duyduğun şeylerin, gelip geçici bi heves olup olmadığını kontrol et. Şu sıralar evrime merak saldıysan, bu konu hakkında daha fazla kitap oku, belgesel seyret. Bakalım bu konu hakkında hala istekli misin? Seçeceğin mesleğin iyi ve kötü taraflarına bak bakalım sana uygun mu?

Meslek seçimini yaparken mantığını dinle. Geçici heveslerinin, asıl isteklerinin ve yeteneklerinin önüne geçmesine izin verme. Başka insanların yaptığın seçimden ne kadar hoşnut olacağını düşünme, kendi mutluluğunu düşün. İhtiyaçlarını karşılayabilecek kadar para alman yeterli. Hayatının büyük bir kısmını işte geçireceksin, eğer sevmediğin bi işi sırf parası iyi diye seçersen pişman olursun zira kazandığın para ne kadar fazla olursa olsun hayatının büyük kısmı o işi yaparken geçecek.

Bu yüzden isteklerin ve yeteneklerin doğrultusunda, seçtiğin zaman ne gibi kötü yanlarıyla karşılaşabileceğini bildiğin bir meslek seç. Seçmek istediğin mesleği iyice araştır ve kötü taraflarını göz ardı etme ki mesleğini seçtiğin zaman beklemediğin durumlarla karşılaşma. O zaman aslında mesleğin sana göre olmadığını anlarsın ama çok geç olur.

Tüm Reklamları Kapat

999 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ahmet Akbulut
Ahmet Akbulut

Öncelikle bu güzel soruyu sorduğun için teşekkürler.

Bende 11.sınıfa geçtim.Hangi mesleği seçeceğime bir türlü karar veremedim.Bende kendime hep şu soruyu soruyorum.Ben pilot mu olsam yoksa Bilim insanı mı olsam,insanlığa bir katkı mı yapsam.Yoksa göklerde uçsam mı diye kendime soruyorum.

Bence olaya biraz meslek yönünden bakılması pek doğru değil,çünkü mesleklerin kalıcılığı pek yoktur.Sektörlerin kalıcılığı vardır. Örneğin;Pilotluk mesleği bir gün ortadan kalkabilir ama bu pilot mesleğinin ortadan kalkması demek Havacılık sektörünün ortadan kalkacağı anlamına gelmez.Bunun yerine robot pilotlar türeyebilir.Bu uçakları tasarlayacak tasarımcılar,uçak mühendislerine ihtiyaç olacak.Yani özetle şunu söyleyebilirim.Sen hangi sektöre ilgi duyuyorsun.O sektörde bir ömür boyu çalışmaya hazır mısın,bunu kendine sormalısın.O sektörde sürekli mesleğin değişebilir.Bir gün pilot olursun,bir gün uçak tasarımcısı olursun,bir gün uçak mühendisi olursun.Ama senin sevdigin sektör aynı sektör olmaya devam edecek.Ama ben pilot da olsam,bilim insanı da olsam.Mutlu ve başarılı olacağıma eminim.

Tüm Reklamları Kapat

Sana şunu söylemek istiyorum son olarak hangi mesleği seçersen seç eğer senin özünde başarı ve mutluluk varsa her daim mutlu ve başarılı olacaksın.Buna emin ol.

999 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Pınar Benşin
içerik yazarı

İçerik yazarıyım ve meslek seçimleri ile ilgili kendi sitemde içerik üretiyorum. Konuya ilişkin pek çok kitap, kaynak okudum ve meslek danışmanlığı eğitimi aldım. En etkilisi Bill Burnett- Dave Evans'ın yazdığı "Yaşamını Tasarla" kitabıydı diyebilirim. Onu okuyarak başlayabilirsin.

270 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close