Puan Ver
1
Puan Ver

%100 verimle enerji dönüştürülebilir mi?

Madde antimadde çarpışmasında enerji kaybı oluyor mu? Termodinamikle bağlantılı açıklanabilir mi / açıklar mısınız? :))

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
2 Cevap

Madde ve antimadde öarpışması enerji kütle eşdeğerliği ile ilgili. Enerji dönüşümü değildir. Termodimaik kanunları her durumda geçerli. O nedenle asla enerji dnüşümünü %100 verimle yapamazsınız. Kütlenin enerjiye veya enerjinin kütleye dönüşümü ayrı konudur. Onda da kimi tepkimelerde ek parçacıkalr oluşur. Enejileri kullanılamayabilir.

Teşekkür (1)
1

Termodinamik Yasaları gereği %100 verimle çalışan bir sistem olamaz. Buna termodinamikte "Carnot Döngüsü" diyoruz. Sebebi kısaca evrende %100 sürtünmesiz,dirençsiz (ister atomik boyutta, ister makro boyutta) bir ortam yoktur. Ve daima direnç yani kayıp olmak zorundadır.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Johannes Kepler, kendisinin yaptığı son derece hassas gözlemlerin, uzun yıllardır beslediği inançları ile uyuşmadığını gördüğünde, rahatsız edici olan gerçekleri kabul etti. Zorlu gerçeği, en kıymetli hayallerine tercih etti. Bilimin kalbinde yatan budur.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder