Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

%100 kapitalist olmak mümkün mü?

ve dünyada %100 kapitalist ülke varmı dır?
1,246 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Kapitalizmin en sert uygulandığı ülke ABD’dir. Sosyal devlet anlayışından tamamen uzak bir sistemleri vardır. Sağlık sistemlerindeki zorunlu sigorta bile özel şirketler tarafından yapılır. Dar gelirli ve geçim zorluğu çekenlere, özel yardım vakıfları destek verir. Üniversiteler ücretlidir,ya paralı okursunuz, ya da özel burs kazanmak zorundasınızdır.

153 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Galaktik Maymun
Girişimcilik

Hayır dünyada hiçbir ülke tam olarak kapitalist değildir, ve olamaz. Eğer sorunuz tamamen liberal ülkeler var mı ise, evet vardır.

Kapitalizmi benimsemiş (Serbest Piyasa Ekonomisi) ülkeler arasında Japonya, Birleşik Devletler, Kanada ve Çin (ekonomik anlamda çin kapitalisttir.)

Bu ülkeler devletçi ekonomi modelinin tam tersi bir yol izlerler. Devlet okul yapmaz, hastane inşa etmez, fabrika kurmaz. Tüm bunları girişimcilere bırakır. Yalnızca belli başlı konuları yasalar ile düzenler.

Tüm Reklamları Kapat

Yarı kapitalist diyebileceğimiz ülkeler ise Avrupa birliğidir. Almanya, Avusturya, Fransa ve Belçika gibi. Devlet büyük projeleri (hastane, okul vb) üstlenir ancak küçük projeleri üstlenmez. (dönerci, lokanta, sanat merkezleri vs). Buna da Sosyal piyasa ekonomisi denir.

Türkiye ise bende daha çok tam bir kominist ülke edası yaratıyor. Düşük gelir seviyesi, devletin özel sektörde çok büyük bir ağırlığının olması, yasama-yürütme-yargının tek elde toplanması, ırkçı ve ayrımcı devlet politikaları, radikal dinî hareketler, çoğu zaman kadın düşmanlığı, ve aşırı yüksek vergilere karşılık sıfır icraat. Ha bide putperest bir ülkeyiz. Nedense tüm bunlar bana kominist bir ülkeyi hatırlatıyor. (Kuzey Kore) alla halla! İlginç!

Ben olsam Türkiye'yi kominist kategoriye koyarım. Lütfen TİP'li arkadaşlar alınmasın ;)

120 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close