Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

1 tl=10 Rupi,1tl=13.29 Yen'e tekabul ediyor.Anladığım kadarıyla ülkelerin gelişmilik düzeyi ile para birimi arasında bir korelasyon bulunmuyor,neden?

Ben para birimlerinin hiç anlamıyorum.Tl'den 6 tane sıfır atıldı, amacı neydi? Japon yeni'nin 13 katı önde olmamız neyi gösterir?
236 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ahmet Akbulut
Ahmet Akbulut

Paradan altı tane sıfır atılmasının nedeni şudur;Türk lirasının itibarını yükseltmek ve bazı parasal karışıklıklarının giderilmesini sağlamak,Hem de telaffuzunun zor olması gibi nedenler sayılabilir.Paradan altı sıfır atılması ekonomik bir gösterge değildir.

İkinci konuya gelecek olursak,bir ülkenin Bireysel ekonomik göstergesini şuradan anlayabiliriz.O bireyin alım gücüne bakarak ve toplumun alım gücüne bakarak anlayabiliriz.Bunu yaparken de ülkelerin asgari ücret durumuna bakıp,o asgari ücretle neler alınabilinir,buna bakılır.Ve böylece ülkelerdeki bireyler alım gücü olarak karşılaştırılabilinir.

Tüm Reklamları Kapat

Örneğin; Almanya'daki bir asgari ücret 1600 euro (aylık) yani 15100 türk lirasıdır.Almanyada ki basit bir inşaat işçisi 1 aylık maaşıyla 260 kilo et alabiliyor.Türkiyede ki basit bir inşaat işçisi 2324 liralık maaşıyla 40 kilo et anca alabiliyor.Bu ve buna benzer şeylerle bireysel ekonomik gösterge belirlenebilir.Basit bir hesaba göre Almanya'daki bireyler alım gücü olarak bizden 6 kat 7 kat daha iyiler.Para birimlerinin diğer para birimleri üzerindeki üstünlüğü de tam olarak ekonomi ile ilişkilendirilemez.

113 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Can Akbaş
Can Akbaş
1,478 UP
Siyaset Bilimi - Lisans

Türk Lirası karşısında değeri düşük olarak niteleyebileceğimiz ancak nispeten gelişmiş ülkelere ait dövizler genelde, bir zamanlar ekonomik zorluk yaşamış fakat artık kalkınmış ya da kalkınma sürecindeki ülkelerde rastlanır. Kalkınmalarına karşın hâlâ para birimlerinin düşük değerleri ise bu hususu önemli bulmamaları ya da bir dönem Çin'de de görülene benzer nispeten ucuz işgücü erişiminin devamını sağlamaktır.

Nitekim ülke vatandaşlarının ve yabancı yatırımcının gündeminde olan asıl konu döviz kurundaki sıfırlar değil, kurdaki değişimdir. Örneğin; 2007 yılında 1 TRY = 96,5 JPY = 6,35 CNY iken şu an durum 1 TRY = 13,31 JPY = 0,83 CNY olarak göze çarpmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak yine de döviz kuru, Euro bölgesine mensup Yunanistan'da görülen mali kriz örneğindeki gibi tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Cari fazla bile, en kısa zamanda kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna gelinmediği takdirde kontrol edilemeyen bir cari açık ve enflasyona sebep olabilir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close