Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

1 TL madeni paranın Dünya'daki limit hızı nedir?

Evrim Ağacı "Yüksekten Düşen 1 TL Madeni Para Sizi Öldürebilir mi?" adında bir video yapmıştı ve o videoda madeni paranın limit hızının en fazla 54km/sa hıza ulaşabileceğini söylemişti bugün YouTube'de şöyle bir videoya denk geldim ve bambaşka şeyler söylüyor.
980 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Bunu kendiniz de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz, formülü o videoda da vermişler:

Burada:

Tüm Reklamları Kapat

 • =8.2*10-3 kg[1]
 • =9.81 m/s2
 • =1.2 kg/m3
 • =5.371*10-4 m2 (çünkü =13.075 mm[1] ve çemberin alanı )
 • =1.17 (eğer yatay düşerse)[2]

Bunları formüle koyarsanız, =52.58 km/h çıkar. Dolayısıyla videomuzda verdiğimiz sayı doğru (kullanılan madeni paraya göre ufak tefek oynamalar olabilir).

Dik düşerse 0.8'lere kadar düşebilir.[3] Alan da 4.97*10-5 m2 dolaylarına kadar düşebilir (çünkü 1 TL'nin kalınlığı 1.9 mm, çapı 26.15 mm).[1] Ama o durumda bile =209 km/h olurdu - fakat az sonra göreceğimiz (ve videomuzda anlattığımız) üzere, dik düşmek dengesiz bir pozisyon olduğu için, bir paranın yol boyunca dik düşmesi imkansız.

Dolayısıyla sözünü ettiğiniz videoda iddia edilen sayılar doğru değil; en azından gerçekçi değil. Bunun bir uzantısı olarak da inşa edilen cihazla çıkarılan hızlar absürt ve gerçekçi değil. Ama ana argümanı hatalı olsa da izlemesi keyifli bir video, dolayısıyla o konuda takdir etmek gerek. Bu tür konularda bilen kişilere daha çok danışılması bu nedenle önemli.

Daha fenası, bu zaten daha geçenlerde Veritasium'dan Derek Mueller ve Mythbusters'dan Adam Savage tarafından (bir helikopter tutup Derek'in üzerine yüzlerce 1 penny bozuk para boca ederek) denendi, buradan izleyebilirsiniz:

Tüm Reklamları Kapat

10:15'ten itibaren şölen gözüküyor. Paralar vücuduna çizik bile atamıyor - ki o videoda da tükenmez kalem gibi bir cismin bile kişiyi yaralayamayacağı hesaplanıyor. O videoda paranın çıkabileceği maksimum 80 km/h olarak hesaplanıyor ve paranın size zarar verebileceği iddiası çürütülüyor (spesifik olarak 13:05'ten itibaren).

Keza BBC Earth Lab de aynı deneyi yaptı, benzer sayılara ulaştı ve birebir aynı sonuca vardı:

Sonuç: İstediğiniz kadar yüksekten istediğiniz bozuk parayı bırakın, insan vücudunda anlamlı bir yarılmaya neden olması mümkün değil. Zaten bizim videoda anlattığımız üzere dik düşme ihtimali de yok denecek kadar az, ancak çarpmaya yakın dik dönebilir ve acı miktarını biraz artırabilir (gerçekte Derek'in videosunda da görüldüğü üzere para kenarı ile yüzeyi arasında gidip geliyor); ama öyle videoda modellendiği üzere kabağa mermi gibi saplanması imkansız.

Kaynaklar

 1. Vikipedi. Türkiye Cumhuriyeti Madenî Paraları. Alındığı Tarih: 4 Kasım 2022. Alındığı Yer: Vikipedi | Arşiv Bağlantısı
 2. Aerospace Web. Gravity, Acceleration & Speed. Alındığı Tarih: 5 Kasım 2022. Alındığı Yer: Aerospace Web | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Dimensionless Parameter To Quantify Fluid Resistance. (21 Ocak 2003). Alındığı Tarih: 5 Kasım 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close