Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

1 gram şeker 4 kalori iken şekerden fermantasyon yoluyla elde edilen ethanolun gramı nasıl 7 kalori olabiliyor?

543 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mehmet Göksu
Otodidakt

Bu sorunun yanıtı çok basit. 1 gram etanol 1 gram şekerden elde edilmiyor, 1,95 gram şekerden elde ediliyor. Dolayısıyla aslında 1,95 gram şekerin kalori miktarı 1 gram etanol olarak ortaya çıkıyor. Normalde bunun 7,8 kalori etmesi gerekir ama fermentasyon gibi kimyasal süreçlerde mutlaka artık ürünler oluştuğu için (burada epeyce karbondioksit oluşuyor) ortaya çıkan etanolün kalori değeri 7 oluyor.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tuğra Öğün
Tuğra Öğün
3,756 UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

1 gram şekerin 4 kalori içermesi doğrudur, ancak fermantasyon yoluyla elde edilen etanol (alkol), şekerin yanması sırasında oluşan karbondioksit gazı ve su gibi diğer ürünlere ek olarak ayrı bir üründür ve farklı bir kimyasal bileşime sahiptir.

Etanol, şeker moleküllerinin parçalanması sırasında oluşan karbonhidratların bir türüdür. Ancak, alkollü içeceklerin kalori içeriği, sadece etanolün kalori içeriğiyle değil, aynı zamanda içecekteki diğer bileşenlerin kalori içeriğiyle de belirlenir.

Etanol, 1 gram başına yaklaşık 7 kalori içerir çünkü yüksek enerjili bir moleküldür ve yakıldığında (oksitlendiğinde) büyük miktarda enerji açığa çıkar. Ancak, alkollü içeceklerin kalori içeriği, sadece etanolün kalori içeriğiyle değil, aynı zamanda içecekteki diğer bileşenlerin kalori içeriğiyle de belirlenir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir örnek vermek gerekirse, bir 12 ons (yaklaşık 340 gram) biralı içecek, yaklaşık 150 kalori içerir. Bu kalorilerin büyük bir kısmı etanolün kalori içeriğinden gelirken, biranın kalori içeriği ayrıca karbonhidratlar, proteinler ve yağlar gibi diğer bileşenlerden de kaynaklanabilir.[1][1][1][1][1]

Kaynaklar

 1. Türkân Ekinciler. (2023). Alkolün Sağlık Ve Beslenmeye Etkisi. scholar.googleusercontent.com. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close