Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

'Kristal gözyaşları'nın bilimselliği nedir?

Linkten görebileceğiniz üzere böyle bir durum söz konusu. Konuyla ilgili epey spekülasyon ve bilgi kirliliği var. Herhangi bir bilimsel kaynağa rastlayamadım. Gerçekliği nedir, ne derecede mümkündür?
2,330 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Volkan Demirci
Bilişim Teknolojileri Öğrencisi

Bir göz doktoru Daily Mail'e Kazaryan'ın durumunun potansiyel olarak vücudundaki aşırı tuzdan kaynaklanabileceğini söyledi.Daily Mail'e göre, sağlık yetkilileri nadir görülen durumunu incelemeye devam ediyor.California Üniversitesi Davis Tıp Fakültesi'nde oftalmoloji profesörü olan Dr. Ivan Schwab'a göre, Kazaryan'ın koşulları fiziksel olarak imkansız.

Schwab ilk olarak, insan gözyaşı filminde, bildiğimiz şekliyle gözyaşları yaratan jel maddede, gözyaşlarının kristalleşmesi için yeterli besin bulunmadığını söyledi. İkincisi, Kazaryan'ın gözyaşı filmi bir şekilde kristal gözyaşları oluştursa bile, insan gözyaşı kanalları bu kristalleri gözün içinden ağladıkları yere geçirecek kadar büyük değildir.

Tüm Reklamları Kapat

Schwab Insider'a verdiği röportajda, "Bunun tam olarak bilindiğini iddia etmiyorum, ancak göz doktoru olarak 30 yılı aşkın süredir böyle bir şey görmedim," dedi. "Bunun biyokimyasal veya anatomik olarak nasıl olabileceğini anlamıyorum."

Rus göz doktoru Dr. Tatyana Shilova, REN TV'ye, tuz içeriğindeki aşırı artış gibi bir kişinin vücut kompozisyonu değişirse, bunun gözde genetik veya enflamatuar hastalıklara neden olabileceğini söyledi. Ancak Schwab, eğer vücut bu kadar tuz içeriyorsa, bir kişinin göz problemleri yaşamadan önce muhtemelen ilk olarak kalp veya beyin fonksiyonu sorunu gibi başka sağlık sorunları yaşayacağını söyledi.

328 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J.Naftulin. A Woman Can’t Stop Crying Jagged 'Crystal' Tears And Doctors Are Baffled By Her 'Anatomically Impossible' Condition. (24 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 24 Mayıs 2021. Alındığı Yer: insider | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close