Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

''Kadınlar doğada erkeklerin koruması olmadan yaşamayaz ve kadınlar, erkekler tarafından korunmaya muhtaçtır.'' İfadesi doğru mu?

Bazı red pill felsefesine (!) inanan kişilerin argümanları. Erkek bireylerin mutlak güçte olduğunu ve bu yüzden kadınların sadece üreme için evrimleştiğini söylüyorlar. Saçma bir ifade ama karşı bir kaynak verirseniz çok sevinirim.
2,102 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Mr. Incognito
Mr. Incognito
1,398 UP
Incognito

bence böyle bir saçmalık yok. kadınların toplumdaki rollerine bakarak bunu anlayabiliriz. örneğin nepal'de kadınlar ağır yükler taşıyor, inşaat işleri yapıyor. dağın zirvesine sırtında 30 litrelik su taşıyarak çıkıyor. aynı zamanda annelik yapıyor. yani bizim toplumumuzdaki kabadayı erkek sınıfına giren kişilerin yaptığı işlerin %200'ünü tek başına yapıyor. bırakın erkeklerin koruması olmadan yaşamayı kadınların içgüdüsü ve zekası olmadan erkek yaşayamaz.

310 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Aleyna Aleyna
öğrenci

Hayır böyle bir şey yoktur ve dahası olmadığı oldukça açıktır. Erkekler ortalamada "fiziksel güç" ve "anlık risk alabilme" konularında kadınlara oranla daha kabiliyetlidir. Bu durumun sebebi de atalarımızın milyonlarca yıl öncesinde daha farklı bir doğada yaşarken erkeklerin zayıflarının diğer yırtıcılarca ya da kendi türlerinin daha güçlü erkekleri tarafından öldürülmesi, dişilerinse üreme kapasiteleri çok sınırlı olduğu için öldürmek için daha değerli sayılması. Erkekler ise harcanabilir görülüyor. Dişleri döllemek için çok az bir erkek bile yetebiliyor. Bu şekilde erkekler genetik olarak bu zindeliklerini genleriyle aktarırken dişilerde böyle bir durum olmuyor çünkü çoğu dişi üreyebiliyor. Bu durum olması gerekeni değil evrimin "kör" bir mekanizma olduğunu gösteriyor. Yani evrim "dur biraz şöyle evrimleşiyim de dişiler veya erkekler çok acı çekmesin" diyebilecek bir mekanizma değil. Bu kör mekanizmanın iki cinsiyete de yaşattığı zorlukları günümüzde "kadın ve erkek yavruya birlikte bakar ve evi birlikte geçindirir" diyerek büyük ölçüde eşitliyoruz. Bu durum, erkeklerin de problemlerini çözebiliyor. Bu durum biyolojimizi birebir aynı yapmıyor ya da sosyal adalet bir iki günde sağlanmıyor. Geçmişin kültürel ve biyolojik izleri toplumumuzda ve biyolojimizde hala görülüyor ancak pek çok problemimizi çözebiliyor. Red Pill akımı, içinde çok fazla narsistik ve anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip tip barındıran, kadınlarla yarışa girmiş tiplerden oluşuyor. Türümüzün dişisinin, vahşi doğada erkeksiz hayatta kalma olasılığının çok yüksek olduğu oldukça açık. "Kadınlar, erkeklerin korumasına muhtaçtır." demek, "dünyadaki tüm erkekleri kadınlar yetiştirmiştir, biz olmasak hayatta kalamazlar, dolayısıyla kadın bu açıdan erkekten üstündür" diyerek yapılacak zorbaca bir baskı ile aynı. Yarattığı stres de aynı. Red Pill akımı, mizojinistik fikirleri dünyaya duyuran bir psikolojik şiddet ve kadınların zihnine yapılan gaslighting. Dişiler de erkekler kadar insandır. Erkek değildirler ancak erkekler kadar zihinleri ve fikirleri vardır. Gelecekleriyle ilgili kararları kendileri alıp kendi geleceklerini tayin etme hakkına sahiptirler. Erkekler herhangi bir şekilde kadınların kırılganlıklarını fırsat bilip ezme hakkına sahip değildir. Kadın da erkekle aynı ölçüde bilinç kazanmış insandır. Red Pill akımının savunduğu çoğu fikir, insanların aynı zamanda psikolojik ve kültürel varlıklar olduğunu görmezden gelir. Bundan dolayı Red Pill'in bahsettiği biyoloji; yanlı, eksik ve çarpıtılmıştır; dolayısıyla çürütülmüştür de[1]. Red Pill, yüzyıllar boyunca narsistik tiplerin mizojinisinin günümüzde biraz farklı bir kimlikle yine ortaya çıkmış halidir.

Kaynaklar

 1. Prof. Sam Vaknin. Red Pill Refuted. Alındığı Tarih: 2 Ekim 2023. Alındığı Yer: Women: Red Pill Nonsense Refuted | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close