Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Halil Yalçın
Halil Yalçın
3,663 UP
Üye
3

- X + 5 - [ 2(X+2) - 3(X-4) ] işleminde dağılma özelliği kullanılıyor. Ben bu bilgiyi ezberlemeli miyim? İspat kavramı nasıl öğrenilir?

İşlem önceliği konusundayım. Herkes ispatlarla git diyor ama bazen hoca bile ispatsız direkt ezbere gittiği yerler oluyor. Mesela dağılma özelliğini kullanıyoruz ama bu bilgiyi ben şimdi ezberlemezsem nasıl ispatlarla öğreneceğim, ispat kavramı nasıl öğrenilir?
309 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe Kızıltuğ
10 senelik öğrenciyim.

Dağılma özelliğini ezberlemeniz gerekmez. Bu özelliği, çarpma ve çıkarma işlemlerinin toplama işlemine dağılması olarak düşünebilirsiniz. Örneğin,

-X + 5 - [ 2(X+2) - 3(X-4) ]

denklemini, dağılma özelliğini kullanarak aşağıdaki gibi yazabiliriz:

-X + 5 - [2X + 4 - 3X + 12]
-X + 5 - X - 8
-2X + 5 - 8
-2X - 3

Bu işlemde, ilk önce iç parantez içindeki çarpma işlemlerini yaptık. Ardından, dış parantez içindeki toplama işlemini yaptık. Son olarak, -X ve 5'i topladık.

Tüm Reklamları Kapat

İspat kavramı, bir şeyin doğruluğunu gerekçelendirerek göstermek anlamına gelir. Matematikte, ispatlar genellikle teoremleri kanıtlamak için kullanılır.

İspat kavramını öğrenmek için, öncelikle temel matematik kavramlarını iyi anlamanız gerekir. Bu kavramlar arasında sayılar, işlemler, eşitlik ve denklemler yer alır. Bu kavramları iyi anladıktan sonra, ispatlara giriş yapabilirsiniz.

İspatların temel unsurları şunlardır:

 • Öneri: İspatı yapılacak ifade.
 • Argüman: Öneriyi destekleyen deliller.
 • Sonuç: Önerinin doğruluğunu gösteren sonuç.

İspat yaparken, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Tüm Reklamları Kapat

 1. Öneriyi açıkça belirtin.
 2. Argümanınızı oluşturun.
 3. Argümanınızı açıklayın.
 4. Sonuçunuzu belirtin.

Örneğin, dağılma özelliğini ispatlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Öneriyi açıklayın:

2(X+2) - 3(X-4) = 2X + 4 - 3X + 12

Argümanınızı oluşturun:

2(X+2) - 3(X-4) = (2*X + 2*2) - (3*X + 3*-4)

= 2X + 4 - 3X - 12

= -X - 8

Argümanınızı açıklayın:

Çarpma işleminin değişme özelliğini kullanarak,

2(X+2) = 2X + 2*2

Tüm Reklamları Kapat

3(X-4) = 3X + 3*-4

Bu ifadelerin yerine yazarsak,

2X + 2*2 - 3X - 3*-4 = 2X + 4 - 3X - 12

Tüm Reklamları Kapat

= -X - 8

Sonuçunuzu belirtin:

Dolayısıyla, 2(X+2) - 3(X-4) = 2X + 4 - 3X - 12 = -X - 8

Bu ispat, dağılma özelliğinin doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

İşlem önceliği konusunda, ispatlar size yardımcı olacaktır. İspatlar, bir işlemin neden öncelikli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, dağılma özelliğini ispatlayarak, bu özelliğin neden öncelikli olduğunu anlayabilirsiniz. Dağılma özelliği, çarpma ve çıkarma işlemlerinin toplama işlemine dağılmasını ifade etmektedir. Bu özelliğin öncelikli olmasının nedeni, toplama işleminin çarpma ve çıkarma işlemlerinden daha zayıf olmasıdır.

İspat kavramını öğrenmek için, matematik kitapları, makaleler ve internet sitelerinden yararlanabilirsiniz.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close