Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Skolyoz, yani omurga eğriliği, adından da anlaşılabileceği üzere gelişimsel olarak bir insanın omurgasının yamuk/eğri olması hastalığıdır. Aslında omurgamızın doğal bir kıvrımlı yapısı vardır; ancak "normal" şartların ötesine geçecek düzeyde, genellikle 3 boyutta da (en, derinlik ve uzunluk) meydana gelen kaymalar, omurganın şeklini bozar ve sorunlara neden olur. Fotoğrafta, sağ tarafta görülen budur.

Skolyoz çoğunlukla doğuştan gelen bir hastalıktır; ancak idiyopatik olarak, yani bireyin yaşantısı içerisinde rastgele bir şekilde de meydana gelebilir. Kimi zaman Chiari malformasyonu gibi bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir. Her ne kadar fotoğraftaki gibi ekstrem vakalar sorunlara neden olabilecek olsa da, skolyozun en yaygın çeşidi olan "geç başlangıçlı idiyopatik skolyoz" tedavi bile edilmese sıkıntı çıkarmayan bir hastalıktır; hatta kimi zaman kendiliğinden düzelebilmektedir. Eskiden bu daha kısıtlı eğrilikler bile düzeltilmezse, yaş ilerledikçe bunların artarak sıkıntı yaratacağına inanılıyor olsa da, güncel çalışmalar skolyozun bu şekilde gelişmediğini göstermiştir. 

Eğer ki fotoğraftaki gibi vakalar (eğriliğin 45-50 dereceyi aştığı vakalar) söz konusuysa, genellikle ameliyatla tedavi önerilmektedir. Bu da bizi sağ taraftaki fotoğrafa getirir. Sağdaki fotoğraf, soldaki gibi bir bireyin ameliyat sonrası omurgasının düzeltilmesi ve bu düzeltmeyi sürekli kılmak için yerleştirilen metal köprüleri göstermektedir. Ne yazık ki skolyozlu bir omurgayı genellikle tamamen düzeltmek mümkün olmamaktadır; ancak çoğu zaman yapılan düzeltmeler, eski hale göre fazlasıyla rahat yaşam standartları sağlamaktadır.

 

Kaynak: Wikipedia

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2019 19:53:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3655

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder