Skolyoz (Omurga Eğriliği) ve Ameliyat Sonucu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Skolyoz, yani omurga eğriliği, adından da anlaşılabileceği üzere gelişimsel olarak bir insanın omurgasının yamuk/eğri olması hastalığıdır. Aslında omurgamızın doğal bir kıvrımlı yapısı vardır; ancak "normal" şartların ötesine geçecek düzeyde, genellikle 3 boyutta da (en, derinlik ve uzunluk) meydana gelen kaymalar, omurganın şeklini bozar ve sorunlara neden olur. Fotoğrafta, sağ tarafta görülen budur.

Skolyoz çoğunlukla doğuştan gelen bir hastalıktır; ancak idiyopatik olarak, yani bireyin yaşantısı içerisinde rastgele bir şekilde de meydana gelebilir. Kimi zaman Chiari malformasyonu gibi bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir. Her ne kadar fotoğraftaki gibi ekstrem vakalar sorunlara neden olabilecek olsa da, skolyozun en yaygın çeşidi olan "geç başlangıçlı idiyopatik skolyoz" tedavi bile edilmese sıkıntı çıkarmayan bir hastalıktır; hatta kimi zaman kendiliğinden düzelebilmektedir. Eskiden bu daha kısıtlı eğrilikler bile düzeltilmezse, yaş ilerledikçe bunların artarak sıkıntı yaratacağına inanılıyor olsa da, güncel çalışmalar skolyozun bu şekilde gelişmediğini göstermiştir. 

Eğer ki fotoğraftaki gibi vakalar (eğriliğin 45-50 dereceyi aştığı vakalar) söz konusuysa, genellikle ameliyatla tedavi önerilmektedir. Bu da bizi sağ taraftaki fotoğrafa getirir. Sağdaki fotoğraf, soldaki gibi bir bireyin ameliyat sonrası omurgasının düzeltilmesi ve bu düzeltmeyi sürekli kılmak için yerleştirilen metal köprüleri göstermektedir. Ne yazık ki skolyozlu bir omurgayı genellikle tamamen düzeltmek mümkün olmamaktadır; ancak çoğu zaman yapılan düzeltmeler, eski hale göre fazlasıyla rahat yaşam standartları sağlamaktadır.

 

Kaynak: Wikipedia

Dinozorların Günümüzdeki İzi: Yeşil Heron Kuşu Yavrusu

Pug (Pag, Mops) Cinsi Köpeklerde Yapay Seçilim Yoluyla Evrim

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim