Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir!

Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir! Mauro Cutrona
3 dakika
3,900
Tüm Reklamları Kapat

Neandertaller modern insanlarla bir milenyum boyunca kültürel ve seksüel olarak beraber var oldular ve 40.000 yıl önce soyları tükendi. Bilim insanları aynı zamanda bu araştırmanın, bazı bilim insanlarının düşündüğünün aksine, modern insanların neandertallerin yok olmasını hızlandırmadığını öne sürdüğünü ekliyor. 

Neandertallerin modern insanın soyu tükenmiş en yakın akrabası olduğu ve Avrupa ve Asya'da yaşadıkları biliniyordu. Yakın zamandaki araştırmalar neandertallerin modern insanlarla çiftleşebilecek kadar ilişkili olduğunu öne sürüyor. Ayrıca Afrika dışındaki herhangi birinin DNA'sının %1,5'i ile %2,1’i arasında değişen bir oranla neandertal kökenli olduğu biliniyor.

Tüm Reklamları Kapat

Neandertallerin ne zaman yok oldukları uzun zamandır belirsizdi ve modern insanın yok oluşlarını yokuşa sürüp sürmediği çok tartışma yaratan bir konuydu. Neandertaller Avrupa'ya modern insandan önce girdi ve önceki araştırmalar son neandertallerin İber Yarmadası'nda 35.000 yıl önceye kadar yaşadıklarını gösteriyordu ki bu Neandertallerin muhtemel olarak bir milenyum boyunca bölgeyi modern insanlarla paylaştığı anlamına geliyordu. Ancak, daha güncel araştırmalar bazı neandertal fosillerinin düşünülenden binlerce yıl daha eski olabileceğini gösteriyor. Bu, neandertallerin modern insanın yaklaşık 42.000 yıl önce Avrupa'ya varışından daha önce yok olmuş olma olasılığını artırıyor.

Bilim insanları neandertallerin ne zaman yok oldukları gizemini çözmeye yardımcı olmak için Rusya'dan İspanya'ya 40 arkeolojik siteden kemik, kömür ve kabuk örneği inceledi. Daha kesin bir tarih belirleyebilmek için örnekleri olduğundan daha genç gösterebilen organikleri çıkarma ve kemik örneklerinden gelen molekülleri süzme gibi ileri düzey yöntemleri benimsediler. Yeni sonuçlar neandertallerin 41.000-39.000 yıl önce Avrupa'dan silindiklerini gösteriyor. İngiltere'nin Oxford Üniversitesi'nde bir radyokarbon bilimcisi olan, araştırma yazarı Tom Higham şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bence, ilk defa, neandertallerin yok oluşuna dair güvenilir bir tarih verebiliyoruz. Bu yıllardır elimizde olmayan bir şey.

Neandertallerin yok oluşu, Karadeniz'den Avrupa'nın Atlantik kıyılarına kadar olan bölgelerde gerçekleşti. Zamanlama ve coğrafya, modern insanlarla neandertallerin 2.600 ila 5.400 yıl boyunca birlikte yaşamış olabileceklerini işaret ediyor. Bu zaman dilimi iki grubun genetik ve kültürel olarak etkileşime girmesini sağlamış olabilir. Bu bulgular modern insanların hızlıca –diyelim ki şiddet yoluyla– Neandertallerin yerine geçmediğini gösteriyor. Bunun yerine neandertallerin yok oluşunun "düşünülenden çok daha karmaşık ve uzun bir süreç" olabileceğini Live Science’a söyleyen Higham sözlerine şöyle devam ediyor:

Neandertaller ilk modern insanların kıtaya gelişiyle inişe geçen bir genetik çeşitlilik durumu yaşamış olabileceklerine dair bazı genetik kanıtlar bulunuyor. Bu onların bir süredir yavaşça yok olduğu anlamına gelebilir ancak tabi ki, kanıtlarımız bu olurken modern insanlarla neandertaller arasında uzun süreli bir çakışma olduğu yönünde.

Neandertaller tamamen yok olmamış bile olabilir, bunun yerine modern insan popülasyonları içine asimile olmuş olabilirler. Higham sözlerine ekliyor: “Neandertallerden kalma yüzde 1-2 civarında bir genetik mirasımız olduğunu biliyoruz, yani türler arası üreme söz konusu.”

Neandertaller ve modern insanlar arasında seks konusunda bir gizem de iki soyun çiftleşmesinin tepe noktasının 77.000 ila 114.000 yıl önce olduğunun düşünülmesi ki bu Avrupa'daki potansiyel türler arası üreme zamanının çok öncesinde. Ancak Higham'ın fırından yeni çıkmış bulguları gösteriyor ki türler arası üreme 55.000-60.000 yıl öncesinde gerçekleşti. Bu bilgi Avrupa'daki türler arası üreme senaryolarıyla çok daha uyumlu. Higham sözlerini şöyle tamamlıyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

İhtiyaç duyulan şey Avrupa'daki geçiş dönemine ait insan kemiğinin geniş genetik analizi. Gelecekte bilim insanları çalışmalarını Doğu Avrupa ve Avrasya yönünde genişleterek neandertal yok oluşuna ve modern insanın dağılışı üzerine daha fazla bilgi ve örnek bulmayı hedefliyor.

Bilim insanları, bulgularını 21 Ağustos 2014 tarihli Nature dergisinin sayısında detaylandırdılar.

Teşekkür: Bu çeviri için Gizem Şentürk'e teşekkür ederiz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: LiveScience | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 15/04/2024 11:29:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2613

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Biyoçeşitlilik
Tarih
Anksiyete
Etoloji
Yıldız
Ay Görevleri
Elektrokimya
Bağışıklık
Yeme
Sıvı
Taksonomi
Popülasyon
Taklit
Habercilik
Amerika
Yaşamın Başlangıcı
Ara Tür
Madde
Tekillik
Genetik Müdahale
Zehirli Mantar
Göz
Nanoteknoloji
Stephen Hawking
İklim Değişimi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
C. Q. Choi, et al. Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir!. (28 Ağustos 2014). Alındığı Tarih: 15 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/2613
Choi, C. Q., Ağacı, E., Bakırcı, Ç. M. (2014, August 28). Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved April 15, 2024. from https://evrimagaci.org/s/2613
C. Q. Choi, et al. “Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı, Evrim Ağacı, 28 Aug. 2014, https://evrimagaci.org/s/2613.
Choi, Charles Q.. Ağacı, Evrim. Bakırcı, Çağrı Mert. “Neandertalleri İnsanlar Yok Etmemiş Olabilir!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, August 28, 2014. https://evrimagaci.org/s/2613.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close