Evrim Ağacı

Neandertaller, Bizlerin Evriminden Çok Önce Yok Olma Tehdidi Atlatmış Olabilir!

Neandertaller, Bizlerin Evriminden Çok Önce Yok Olma Tehdidi Atlatmış Olabilir! Wikimedia Commons
Tavsiye Makale

Bu yazı, Discovery News isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Mitokondriyal DNA dizileri ile yapılan bir çalışma, Doğu Avrupa Neanderthal Çağı’nın soğuk hava koşullarının yayılması ile birlikte popülasyon krizine maruz kaldığını öne sürüyor. Stockholm’da bulunan İsveç Doğa Tarihi Müzesi başkanı ve makalenin yazarlarından Love Dalen, Phys.org’a verdiği bir röportajda şunları söyledi:

Batı Avrupa Neanderthalleri'nin soyunun neredeyse tükenmiş olması ama sonrasında bu yok oluştan kurtulup modern insanlarla temas kurmaları bizim için büyük bir sürpriz oldu. Bu, Neanderthallerin son Buz Çağı sırasında yaşanan dramatik iklim değişimlerine karşı önceden sandığımızdan daha hassas olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları 13 Neanderthal’den aldıkları DNA’daki varyasyonların miktarını analiz ederek demografik tarih yapbozunun parçalarını bir araya getirmeye çalışıyor. 50,000 yıl önce yaşamış olan Neanderthallerden alınan DNA’daki varyasyonların sıklığı, 50,000 yıldan daha yakın dönemde yaşamış olanlardan alınan DNA’lardan daha fazla. Bu grupta çok daha düşük varyasyon tespit edildi.

Şimdiye kadar, Neanderthallerin nüfusunun modern insanlar ortalıkta gözükmeye başlayana kadar sabit kaldığı tahmin ediliyordu. Nesil tükenmesi, çevre bölgelerdeki Neanderthallerin bölgeyi yeniden canlandırmasına engel oldu. Fakat son araştırmalar, Neanderthallerin soğuğa düşünülenden daha hassas olduğunu gösteriyor. Araştırma hakkında konuşan ve makalenin yazarlarından, Binghamton Üniversitesi’nde çalışan Rolf Quam şunları söyledi:

En azından bu bize kültür ve teknoloji materyalleri olmaksızın biyolojik adaptasyonun bir limiti olduğunu gösteriyor. Modern insanın sahneye çıktığı zamanda Neanderthallerin nüfusu zaten stres altında olabilir.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:11:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2017

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekliğe kıyasla bilimimiz oldukça ilkel ve çocukçadır. Ancak o, sahip olduğumuz en değerli şeydir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder