Muhteşem Görünümlü ve Ölümcül 12 Virüs

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

AIDS ve hepatit gibi ölümcül hastalıklar asla güzel değildir. Ancak bu gibi potansiyel olarak ölümcül hastalıklara neden olan patojenler, güçlü mikroskoplar altında birbirinden güzel görünümlere sahiptirler. Wisconsin Üniversitesi'nde görev yapan patojen görüntüleme uzmanı Dr. Jean-Yves Sgro şöyle diyor:

"Bugünlerde bilim insanları X-Işını Kristalografisi ve daha güncel bir teknik olan krayoelektron mikroskobunu kullanarak 3 boyutlu yapılandırmalar inşa ediyorlar. Birçok durumda bu, virüsün atomik çözünürlüğünü görebilmemiz anlamına geliyor."

Aslında bulaştıklarında ölümcül olabilen; ancak özlerinde birbirinden ilginç ve güzel görünümlü 12 virüs şöyle:

Domuz Gribi

 

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)

 

Sarı Humma Virüsü

 

Hepatit C Virüsü

 

Batı Nil Virüsü

 

Maymun Virüsü (Merak edenler için, insan da dahil olmak üzere tüm maymun türlerine; ancak sadece maymun türlerine bulaşabilen bir virüstür ve tümörlere neden olur)

Çocuk Felci Virüsü (Poliovirus)

 

Grip

 

Çiçek Hastalığı Virüsü

 

Kızamık Virüsü

 

Dang Humması Virüsü

 

Coronavirus (SARS Virüsü)

 

Not: Bu yazı Huffington Post adresinden çevrilmiştir.

Vücudumuzun Su Alışverişi

Adalar Hayvanları Daha Uysal Hale Getiriyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder