Miyopluk Hızla Artıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Miyopluk, salgın boyutlarına ulaşıyor. ABD'de nüfusun yüzde 40'ı, Çin’de gençlerin yüzde 90’ı gözlük kullanıyor, tahminlere göre 5 yıl sonra dünyanın üçte biri miyop olacak. Eğitim süresi arttıkça göz bozukluğu da artıyor. Nature dergisinde yayınlanan bir bildiriye göre gençler kapalı mekânlarda çok fazla zaman harcıyor. Çocukların 10,000 birim veya daha fazla ışıklı bir ortamda günde 3 saat zaman harcaması gerekiyor. Bu miktar, parlak bir günde güneş gözlüğü takan bir insanın gözüne giren ışığa yaklaşık olarak eşittir. Karşılaştırma için şu söylenebilir: iyi aydınlatılmış bir sınıf genelde 500 birimden fazla değildir.

 

Görsel: ÇMB

Radyasyona En Dayanıklı Canlı: Thermococcus gammatolerans

Volkanik Küllerdeki Kristaller Dinozorların Kökeni ile İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıkardı

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim