Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilim insanlarının ufacık yapıları nasıl gördüğünü merak ediyorsanız, bu çok ufak bir örneği... Fotoğrafta 100 kat büyütme altında insana ait bir spermatozoid görülmektedir. Animasyonlarda gördüğünüz ve genel olarak "sperm" dendiğinde akla gelen tekil hücre işte budur. Spermler, daha teknik tanımıyla insan erkek gamet hücresinin hareketli versiyonunun ismidir. Sperm, haploid bir hücredir; yani tek set kromozom taşır. Kendisi gibi haploid ama çok fazla hareketli olmayan insan dişisi gameti olan yumurta ile birleşerek zigotu oluşturur. 

Spermler, ilk olarak mikroskobun da babası olarak bilinen Anton van Leeuwenhoek tarafından 1677 yılında görülebilmişlerdir. Spermlerde 5 mikrona 3 mikronluk oval bir baş kısmı ile 50 mikrona kadar uzayabilen bir kuyruk bulunur. Bu kuyruk, insanlarda spermi dakikada 1-3 milimetre arası itebilecek güce sahiptir.

Fotoğraf: Nenas Ewlêbûn

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder