Mem

Bu içerik, Evrim Ağacı Bilim Sözlüğü dahilindeki bir terimdir. Sözlüğümüzü kullanarak bilimsel terimlerin anlamlarını ve yabancı dillerdeki karşılıkların görebilirsiniz. Ayrıca bu terimler, diğer içeriklerimiz içerisinde geçtiklerinde, okurlarımıza kolaylık olması ve yol göstermesi açısından açılır-kapanır bilgi kutusu olarak gösterilmektedir.

Terim

Mem

İngilizce

Meme

Açıklama

Richard Dawkins tarafından ortaya atılan ve "sosyolojik gen" olarak da adlandırılabilecek kültürel iletim birimidir. Memler, kültürel ve sosyal mirasın, bilgi birikimlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlarlar. DNA'dan farklı olarak soyut bir kavramdır. Yani mikroskop altında görülemezler, ispatı canlı popülasyonundaki davranışlarda yatmaktadır. Bu kavram sadece insan türüne ait değildir. Dawkins, bu olgunun sadece insana ait olmadığını P.F. Jenkins'in Yeni Zelanda'da şarkı söyleyen "Semerli kuşlar" üzerinde yapmış olduğu araştırmayı örnek göstererek belirtir. Bu kavram bilim camiası tarafından da genel kabul görmüş ve "memetik" biliminin kuruluşuna neden olmuştur.

Kaynaklar: 

1. Dawkins, R.(2008).Bir Şeytan'ın Papazı. İstanbul Kuzey.

2. Dawkins, R.(2001).Gen Bencildir. Ankara Tübitak.

3. Pbs.org

4. Merriam-Webster

Uyumsal Yayılım

Abiyotik

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim