Matematiksel Paradoks: Doğru Şıkkı Rastgele Seçme Olasılığı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görseldeki sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü sorunun birden fazla yanıtı vardır. 

Eğer ki düzgün bir şekilde dağıtılmış 4 şık olsaydı, elbette ki doğru şıkkı rastgele seçme ihtimaliniz %25 olacaktır. Ancak bu şıklarda bir sıkıntı var: Şıklar düzgün bir şekilde dağıtılmamış ve aslında doğru olmasını beklediğimiz %25 şıkkı 2 defa yazılmış. Bu durumda ilk etapta doğru olan şıkkı seçme ihtimalimiz %50'ye çıkmış demektir. Ancak bu durumda bir sıkıntı daha doğuyor: Şıklarda 1 adet %50 seçeneği var; dolayısıyla doğru cevabı rastgele seçme olasılığınız tekrardan %25'e düşüyor. Bu süreç, durmaksızın ve döngüsel bir şekilde devam edecektir ve asla nihai bir cevaba ulaşılamayacaktır.

Kimilerince bu soru tipik bir paradoks sorusu olsa da, bazıları sorunun sorulma biçimine bağlı olarak sorunun "sonsuz cevaplı" bir soru olduğunu ileri sürmüştür. Sorunun bazı versiyonlarında "Eğer ki soruyu rastgele bir şekilde cevaplayacak olsanız, doğru şıkkı seçme ihtimaliniz ne olurdu?" şeklinde sorulmaktadır. Bu durumda sorunun "aşağıdaki şıklardan birinin seçileceğini" belirtmemesinden ötürü, herhangi bir soruya herhangi bir cevap verilmesinden söz edildiği ileri sürülmüştür. Bu durumda cevap pratik olarak %0 olacaktır; çünkü rastgele sorulmuş bir soruya, rastgele ve herhangi bir cevap verip de bunu doğru tutturma olasılığınız %0'a yakındır.

Kaynak: Puzzling StackExchange

Türkiye'den Bir Hayvancılık Projesi: Data Tasma

Bu Hayatta Çılgın Bir Şeyler Yapabilmek

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim