Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, StackExchange isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Size bir soru:

image

Ne dersiniz?

Bir düşünün. Farklı tercihleriniz dahilinde ortaya çıkacak olasılıklar açısından ele alın. Elbette paradoksal bir durum söz konusu; ancak cevap yok mudur, tek bir cevap bulunabilir mi, yoksa birden fazla mı cevap var?

Bunu tespit edebilmek bile önemli bir başarı!

Hazır olduğunuzda, cevaba göz atın.

Evrim Ağacı Ailesinden Gelen Cevaplar

Soruyu Twitter ve Instagram hesaplarımızdan takipçilerimize yönelttik. Gelen cevapları merak ediyorsanız, Twitter'da vaziyet şöyle:

Instagram'da ise şöyle:

Cevap

Sorunun tek bir yanıtı bulunmamaktadır; döngüsel bir paradoks yaratmaktadır.

Eğer ki düzgün bir şekilde dağıtılmış 4 şık olsaydı, elbette ki doğru şıkkı rastgele seçme ihtimaliniz %25 olacaktı.

Ancak bu şıklarda bir sıkıntı var: Şıklar düzgün bir şekilde dağıtılmamış ve aslında doğru olmasını beklediğimiz %25 şıkkı 2 defa yazılmış. Bu durumda ilk etapta doğru olan şıkkı seçme ihtimalimiz %50'ye çıkmış demektir.

Ancak bu durumda bir sıkıntı daha doğuyor: Şıklarda 1 adet %50 seçeneği var; dolayısıyla doğru cevabı rastgele seçme olasılığınız tekrardan %25'e düşüyor.

Bu süreç, durmaksızın ve döngüsel bir şekilde devam edecektir ve asla nihai bir cevaba ulaşılamayacaktır. Dolayısıyla cevabın %25 ve %50 olduğu söylenebilir.

Kimilerince bu soru tipik bir paradoks sorusu olsa da, bazıları sorunun sorulma biçimine bağlı olarak sorunun "sonsuz cevaplı" bir soru olduğunu ileri sürmüştür. Sorunun bazı versiyonlarında, sorulma biçimini geliştirmek adına, "Eğer ki soruyu rastgele bir şekilde cevaplayacak olsanız, doğru şıkkı seçme ihtimaliniz ne olurdu?" şeklinde sorulmaktadır. Bu durumda sorunun "aşağıdaki şıklardan birinin seçileceğini" belirtmemesinden ötürü, herhangi bir soruya herhangi bir cevap verilmesinden söz edildiği ileri sürülmüştür. Bu durumda cevap pratik olarak %0 olacaktır; çünkü rastgele sorulmuş bir soruya, rastgele ve herhangi bir cevap verip de bunu doğru tutturma olasılığınız %0'a yakındır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 7
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 3
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 2
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 17:28:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5027

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Zihnimde kitaplarda bulabileceğim hiçbir şeyi taşımıyorum. Üniversite eğitimi birçok gerçeği öğrenmek değil, kişilere düşünmeyi öğretmek içindir.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder