Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?

Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?
5 dakika
5,179
Podcast
7:39
Başar Soysal
Seslendiren
22
 • İndir
 • Dış Sitelerde Paylaş
Tüm Reklamları Kapat

Kurşungeçirmez camlar; kuyumcular, bankalar, elçilikler gibi ekstra düzeyde güvenlik gerektiren binaların, askeri ve özel araçların pencerelerinde kullanılır. Filmlerde ve dizilerde, kurşungeçirmez camlar genellikle yok edilemez olarak tasvir edilir. Hangi silah kullanılırsa kullanılsın, ne kadar mermi atılırsa atılsın, bu camlar sağlam ve değişmeden kalır. Tek sorun, gerçek hayatta kurşungeçirmez camın ne gerçekten "kurşungeçirmez" ne de tamamıyla "cam" olmasıdır.

Kurşungeçirmez cam için doğru terim, "kurşuna dayanıklı"dır; çünkü yeterli zaman ve yoğun çaba, ya da yeterince büyük kalibreli bir mermi ile "kurşungeçirmez" camın sözde "geçirmezliği" karşısında galip gelmek mümkündür. Kurşuna dayanıklı camın gücü ve dayanıklılığı, nasıl yapıldığına ve nihai ürünün kalınlığına bağlıdır.

Normal Camlar Neden Kırılır?

Daha önce, hızlı hareket eden bir beyzbol veya futbol topunu yakaladıysanız, işin püf noktasının elinizi geri çekip topu yavaşça, böylece enerjisini çok yavaşça azaltmak olduğunu bilirsiniz. Bu, elinize uygulanan kuvveti azaltır, böylece yakalama daha az acı verir. Daha bilimsel olarak ifade edersek, topun elinize uyguladığı kuvvet, topun momentumunun değişme hızına eşittir. Dolayısıyla, ivmesini yavaş yavaş değiştirirseniz, yani, onu yavaş yavaş durdurursanız, hissettiğiniz kuvvet azalır.

Tüm Reklamları Kapat

Diyelim ki topu yarım saniyede -neredeyse anında- durdurdunuz. Bu yöntemde eliniz darbeyi emerken ağır bir kuvvet hissedersiniz. Şimdi, ânı tekrar oynatıp, topu durdurmak için yarım saniye yerine iki saniye ayırdığınızı varsayalım. Bu sefer, topun durması dört kat daha uzun sürdüğünde, eliniz yalnızca öncekinin dörtte biri kadar kuvvet hissedecek ve böylece top size çok daha az zarar verecektir.

Elinizin aksine, bir cam parçası hareket edemez. Sıradan bir cama bir mermi isabet ederse, cam enerjiyi çok kademeli olarak bükemez ve ememez. Yani, basitçe, paramparça olur. Mermi ise neredeyse hiç momentum kaybı olmadan yoluna devam eder. Bu nedenle sıradan cam, mermileri yavaşlatma ve enerjilerini emmede tamamen etkisiz olduğu için hiçbir koruma sağlamaz.

Cam, Kurşuna Dayanıklı Hale Nasıl Getirilir?

Kurşuna dayanıklı camın üç ana türü vardır:

1. Akrilik

Akrilik, cama benzeyen sert, şeffaf bir plastiktir. Kalınlığı 2,5 cm’den fazla olan tek bir akrilik parçası, kurşuna dayanıklı olarak kabul edilir. Akriliğin avantajı, camdan daha güçlü, darbeye daha dayanıklı ve camdan %50 daha hafif olmasıdır. Akrilik, kurşuna dayanıklı cam oluşturmak için kullanılabilse de, nihai üründe gerçek cam bulunmaz.

Tüm Reklamları Kapat

2. Polikarbonat

Polikarbonat da bir plastik türüdür, ancak akrilikten birçok yönden farklılık gösterir. Polikarbonat, oldukça dayanıklı yumuşak bir plastiktir. Akriliğin ağırlığının üçte biri ve camın ağırlığının altıda biri kadardır, bu da özellikle kalınlıkla uğraşırken çalışmayı kolaylaştırır. Polikarbonat, kurşuna dayanıklı bir ürün oluşturmak için katmanlar halinde birleştirilir. Akrilik mermileri iter, polikarbonat ise mermiyi yakalar ve enerjisini emerek diğer taraftan çıkmasını engeller. Polikarbonat, cam ve akrilik dâhil olmak üzere diğer malzeme türlerinden daha pahalıdır, bu nedenle genellikle kurşuna dayanıklı cam için diğer malzemelerle birlikte kullanılır.

3. Cam Kaplı Polikarbonattan Üretilmiş Kurşuna Dayanıklı Cam

Bu tür camlarda istenen sonuca ulaşmak için bir malzeme kombinasyonu kullanılır. Cam kaplı polikarbonat kurşuna dayanıklı cam üretilirken laminasyon tekniği kullanılır. Bir parça polikarbonat malzeme, sıradan cam levhalar arasına lamine edilir veya sıkıştırılır ve ardından malzemeleri tek parça halinde kalıplamak için bir ısıtma ve soğutma işlemine tabi tutulur. Sonuç, cama benzeyen ancak daha kalın ve daha dayanıklı bir üründür.

Kalınlık, bir ürünün kurşunlara direnme becerisinde büyük rol oynar. Kurşuna dayanıklı cam, bir veya birden fazla (belirli sayıda) mermiye maruz kaldığında bozulmadan kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Ateşlenen merminin kuvvetine ve ne tür bir silah kullanıldığına bağlı olarak, bir mermiyi durdurmak için daha kalın bir cam parçası gerekebilir. Örneğin, bir tüfekle yapılan atış, 9 mm'lik bir tabancayla yapılan bir atıştan çok daha güçlüdür. Bu nedenle, 9 mm'lik bir tabanca için gereken cam kalınlığı, bir tüfek için gerekenden daha azdır. Kurşuna dayanıklı camın nihai kalınlığı genellikle yaklaşık 1 cm ile 8 cm arasında değişir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kurşuna dayanıklı cam için en yeni ve en büyük tasarım, tek yönlü camdır. Tek yönlü kurşuna dayanıklı cam iki katmandan oluşur: kırılgan cam ve az önce bahsetmiş olduğumuz polikarbonat plastik malzeme gibi esnek bir materyal. Bir mermi ilk olarak kırılgan cam tabakaya çarptığında, cam plastiğe doğru kırılır, bu da merminin enerjisinin bir kısmını emer ve onu daha geniş bir alana yayar, böylece polikarbonat malzeme merminin dışarı çıkmasını engeller.

Ateşlenen bir mermi önce polikarbonat malzemeye çarptığında ise, kuvvetin büyük kısmı, enerjinin emilmesini önleyen küçük bir alana yoğunlaşır. Cam, polikarbonattan dışarıya doğru kırıldığından, mermi camı kırmak ve hedefine doğru gitmek için yeterli enerjiyi korur. Bu sebeple önde camın, arkada ise polikarbonat malzemenin olduğu kurşuna dayanıklı bir cam zırhlı araçlar için en ideal seçenek olarak görülmektedir.

Daha önce belirtildiği gibi gerçekten kurşungeçirmez olmamasının yanı sıra, kurşuna dayanıklı camlarla ilgili bir başka sorun da ağır olmalarıdır. Kalın ve ağır bileşimleri, bina içindeki pencere veya kabin gibi uygulamalarda sorun olmasa da, otomobillere uygulanmasını zorlaştırır. Otomobil tasarımında kalınlık ve ağırlık, sadece mühendislik kısıtlaması oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda görüş netliği için de büyük bir sorun oluşturur. Cam ne kadar sert olursa, o kadar az şeffaf olur. Bu da sürücünün sürüş sırasında görüşünü etkileyebileceği için ön araba camı olarak kullanılmalarını imkânsız kılar.

Bu kısıtlamalara ve maliyetine rağmen kurşuna dayanıklı camlar, geçmişten günümüze birçok insanın hayatını kurtardı ve kurtarmaya devam ediyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
32
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Muhteşem! 11
 • Bilim Budur! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Florian Glass. Differences Between Bulletproof Glass & Normal Glass. (19 Ekim 2011). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • H. Elliott. The Market For Bulletproof Vehicles Is Skyrocketing. (31 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bloomberg.com | Arşiv Bağlantısı
 • Armormax. Bulletproof Glass 101: Everything You Need To Know About Bulletproof Glass. (4 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • C. Woodford. Bulletproof Glass. (18 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: Explain That Stuff | Arşiv Bağlantısı
 • How Stuff Works. How Does 'Bulletproof' Glass Work?. (16 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • G. F. Freeguard, et al. (1980). Bullet-Resistant Glass: A Review Of Product And Process Technology. Composites, sf: 25-32. doi: 10.1016/0010-4361(80)90018-X. | Arşiv Bağlantısı
 • I. Sample. How Do You Make Bullet-Proof Glass?. (19 Şubat 2004). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2024 18:30:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10148

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Mikoloji
Primatlar
Fare
Tahmin
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Etimoloji
Ekosistem
Çekirdek
Alkol
Embriyo
Veri
Algı
Afrika
İletişim
Bitkiler
Işık Yılı
Diş Sorunları
Kurbağa
Ayak
Bilişsel
Gen
Mucize
Beyin
Karbon
Seçilim
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Z. Şeniş, et al. Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?. (18 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10148
Şeniş, Z., Bakırcı, Ç. M. (2021, February 18). Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?. Evrim Ağacı. Retrieved April 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10148
Z. Şeniş, et al. “Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 18 Feb. 2021, https://evrimagaci.org/s/10148.
Şeniş, Zeynep. Bakırcı, Çağrı Mert. “Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, February 18, 2021. https://evrimagaci.org/s/10148.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close