Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?

Kurşungeçirmez Cam Nedir? Nasıl Üretilir?
5 dakika
3,668
 • Balistik

Kurşungeçirmez camlar; kuyumcular, bankalar, elçilikler gibi ekstra düzeyde güvenlik gerektiren binaların, askeri ve özel araçların pencerelerinde kullanılır. Filmlerde ve dizilerde, kurşungeçirmez camlar genellikle yok edilemez olarak tasvir edilir. Hangi silah kullanılırsa kullanılsın, ne kadar mermi atılırsa atılsın, bu camlar sağlam ve değişmeden kalır. Tek sorun, gerçek hayatta kurşungeçirmez camın ne gerçekten "kurşungeçirmez" ne de tamamıyla "cam" olmasıdır.

Kurşungeçirmez cam için doğru terim, "kurşuna dayanıklı"dır; çünkü yeterli zaman ve yoğun çaba, ya da yeterince büyük kalibreli bir mermi ile "kurşungeçirmez" camın sözde "geçirmezliği" karşısında galip gelmek mümkündür. Kurşuna dayanıklı camın gücü ve dayanıklılığı, nasıl yapıldığına ve nihai ürünün kalınlığına bağlıdır.

Bu Reklamı Kapat

Normal Camlar Neden Kırılır?

Daha önce, hızlı hareket eden bir beyzbol veya futbol topunu yakaladıysanız, işin püf noktasının elinizi geri çekip topu yavaşça, böylece enerjisini çok yavaşça azaltmak olduğunu bilirsiniz. Bu, elinize uygulanan kuvveti azaltır, böylece yakalama daha az acı verir. Daha bilimsel olarak ifade edersek, topun elinize uyguladığı kuvvet, topun momentumunun değişme hızına eşittir. Dolayısıyla, ivmesini yavaş yavaş değiştirirseniz, yani, onu yavaş yavaş durdurursanız, hissettiğiniz kuvvet azalır.

Diyelim ki topu yarım saniyede -neredeyse anında- durdurdunuz. Bu yöntemde eliniz darbeyi emerken ağır bir kuvvet hissedersiniz. Şimdi, ânı tekrar oynatıp, topu durdurmak için yarım saniye yerine iki saniye ayırdığınızı varsayalım. Bu sefer, topun durması dört kat daha uzun sürdüğünde, eliniz yalnızca öncekinin dörtte biri kadar kuvvet hissedecek ve böylece top size çok daha az zarar verecektir.

Bu Reklamı Kapat

Elinizin aksine, bir cam parçası hareket edemez. Sıradan bir cama bir mermi isabet ederse, cam enerjiyi çok kademeli olarak bükemez ve ememez. Yani, basitçe, paramparça olur. Mermi ise neredeyse hiç momentum kaybı olmadan yoluna devam eder. Bu nedenle sıradan cam, mermileri yavaşlatma ve enerjilerini emmede tamamen etkisiz olduğu için hiçbir koruma sağlamaz.

Cam, Kurşuna Dayanıklı Hale Nasıl Getirilir?

Kurşuna dayanıklı camın üç ana türü vardır:

1. Akrilik

Akrilik, cama benzeyen sert, şeffaf bir plastiktir. Kalınlığı 2,5 cm’den fazla olan tek bir akrilik parçası, kurşuna dayanıklı olarak kabul edilir. Akriliğin avantajı, camdan daha güçlü, darbeye daha dayanıklı ve camdan %50 daha hafif olmasıdır. Akrilik, kurşuna dayanıklı cam oluşturmak için kullanılabilse de, nihai üründe gerçek cam bulunmaz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2. Polikarbonat

Polikarbonat da bir plastik türüdür, ancak akrilikten birçok yönden farklılık gösterir. Polikarbonat, oldukça dayanıklı yumuşak bir plastiktir. Akriliğin ağırlığının üçte biri ve camın ağırlığının altıda biri kadardır, bu da özellikle kalınlıkla uğraşırken çalışmayı kolaylaştırır. Polikarbonat, kurşuna dayanıklı bir ürün oluşturmak için katmanlar halinde birleştirilir. Akrilik mermileri iter, polikarbonat ise mermiyi yakalar ve enerjisini emerek diğer taraftan çıkmasını engeller. Polikarbonat, cam ve akrilik dâhil olmak üzere diğer malzeme türlerinden daha pahalıdır, bu nedenle genellikle kurşuna dayanıklı cam için diğer malzemelerle birlikte kullanılır.

3. Cam Kaplı Polikarbonattan Üretilmiş Kurşuna Dayanıklı Cam

Bu tür camlarda istenen sonuca ulaşmak için bir malzeme kombinasyonu kullanılır. Cam kaplı polikarbonat kurşuna dayanıklı cam üretilirken laminasyon tekniği kullanılır. Bir parça polikarbonat malzeme, sıradan cam levhalar arasına lamine edilir veya sıkıştırılır ve ardından malzemeleri tek parça halinde kalıplamak için bir ısıtma ve soğutma işlemine tabi tutulur. Sonuç, cama benzeyen ancak daha kalın ve daha dayanıklı bir üründür.

Kalınlık, bir ürünün kurşunlara direnme becerisinde büyük rol oynar. Kurşuna dayanıklı cam, bir veya birden fazla (belirli sayıda) mermiye maruz kaldığında bozulmadan kalacak şekilde tasarlanmıştır.

Ateşlenen merminin kuvvetine ve ne tür bir silah kullanıldığına bağlı olarak, bir mermiyi durdurmak için daha kalın bir cam parçası gerekebilir. Örneğin, bir tüfekle yapılan atış, 9 mm'lik bir tabancayla yapılan bir atıştan çok daha güçlüdür. Bu nedenle, 9 mm'lik bir tabanca için gereken cam kalınlığı, bir tüfek için gerekenden daha azdır. Kurşuna dayanıklı camın nihai kalınlığı genellikle yaklaşık 1 cm ile 8 cm arasında değişir.

Kurşuna dayanıklı cam için en yeni ve en büyük tasarım, tek yönlü camdır. Tek yönlü kurşuna dayanıklı cam iki katmandan oluşur: kırılgan cam ve az önce bahsetmiş olduğumuz polikarbonat plastik malzeme gibi esnek bir materyal. Bir mermi ilk olarak kırılgan cam tabakaya çarptığında, cam plastiğe doğru kırılır, bu da merminin enerjisinin bir kısmını emer ve onu daha geniş bir alana yayar, böylece polikarbonat malzeme merminin dışarı çıkmasını engeller.

Bu Reklamı Kapat

Ateşlenen bir mermi önce polikarbonat malzemeye çarptığında ise, kuvvetin büyük kısmı, enerjinin emilmesini önleyen küçük bir alana yoğunlaşır. Cam, polikarbonattan dışarıya doğru kırıldığından, mermi camı kırmak ve hedefine doğru gitmek için yeterli enerjiyi korur. Bu sebeple önde camın, arkada ise polikarbonat malzemenin olduğu kurşuna dayanıklı bir cam zırhlı araçlar için en ideal seçenek olarak görülmektedir.

Daha önce belirtildiği gibi gerçekten kurşungeçirmez olmamasının yanı sıra, kurşuna dayanıklı camlarla ilgili bir başka sorun da ağır olmalarıdır. Kalın ve ağır bileşimleri, bina içindeki pencere veya kabin gibi uygulamalarda sorun olmasa da, otomobillere uygulanmasını zorlaştırır. Otomobil tasarımında kalınlık ve ağırlık, sadece mühendislik kısıtlaması oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda görüş netliği için de büyük bir sorun oluşturur. Cam ne kadar sert olursa, o kadar az şeffaf olur. Bu da sürücünün sürüş sırasında görüşünü etkileyebileceği için ön araba camı olarak kullanılmalarını imkânsız kılar.

Bu kısıtlamalara ve maliyetine rağmen kurşuna dayanıklı camlar, geçmişten günümüze birçok insanın hayatını kurtardı ve kurtarmaya devam ediyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 10
 • Tebrikler! 10
 • Bilim Budur! 7
 • Merak Uyandırıcı! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Florian Glass. Differences Between Bulletproof Glass & Normal Glass. (19 Ekim 2011). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • H. Elliott. The Market For Bulletproof Vehicles Is Skyrocketing. (31 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bloomberg.com | Arşiv Bağlantısı
 • Armormax. Bulletproof Glass 101: Everything You Need To Know About Bulletproof Glass. (4 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • C. Woodford. Bulletproof Glass. (18 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: Explain That Stuff | Arşiv Bağlantısı
 • How Stuff Works. How Does 'Bulletproof' Glass Work?. (16 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 • G. F. Freeguard, et al. (1980). Bullet-Resistant Glass: A Review Of Product And Process Technology. Composites, sf: 25-32. doi: 10.1016/0010-4361(80)90018-X. | Arşiv Bağlantısı
 • I. Sample. How Do You Make Bullet-Proof Glass?. (19 Şubat 2004). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2021. Alındığı Yer: The Guardian | Arşiv Bağlantısı
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/05/2022 01:00:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10148

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Ana Bulaşma Mekanizması
Temel
Kan
Çalışma
Mantar
Koruma
Çocuklar İçin Bilim
Hastalık Yayılımı
Enfeksiyon
Astrobiyoloji
Sars Mers
Tıp
Sinir
İnternet
Gen
Şehir
Zihin
Uydu
Evrim
Koronavirüs
Genel Görelilik
Acı
Wuhan
Eşcinsellik
Örümcek
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et