Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sağ tarafta gördüğünüz tür olan Thalattoarchon saurophagis, yani "kertenkele yiyici deniz hakimi", Ichtyosaura olarak bilinen denizel sürüngenlerden ilkin bir örnektir. Yani karada yaşayan sürüngenlerin denizlerde yaşayacak şekilde evrimleşmesiyle ortaya çıkan türlerden birisidir. Günümüzde ne yazık ki hiçbir denizel sürüngen yaşamamaktadır; ancak bu eski canlılara ait çok sayıda ve iyi korunmuş fosile sahibiz. 

Bu türün ön ve arka ayakları yüzgeç işlevini kısmen görebilecek şekilde evrimleştiyse de; halen atalarına ait ayak formunu korumaktadır. Bu açıdan sudan karaya geçişi, sürüngenlerde de olsa, harika bir şekilde temsil etmektedir. 8.6 metre uzunluğa ulaşan bu türün fosillerine 2010 yılında ilk defa ulaşılmış, 7 Ocak 2013 tarihinde ise ilk defa tüm analizleri tamamlanmış bir biçimde bilgileri yayınlanmıştır.

Günümüzden 244 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen tür, o dönemde var olan tüm türlerin yüzde 80-96 arasının yok olduğu Permiyan Yok Oluşu'ndan yaklaşık 8 milyon yıl sonra evrimleşmiştir. Yani muhtemelen, bu yok oluştan açılan boşlukta devasa hale gelmiş bir deniz sürüngenidir. Bilim insanlarının "denizlerin T. Rex'i" demesi de bu yüzdendir. Ayrıca tür, kendisi boyutlarındaki canlıları tüketebilen ilk dev avcıdır. Çünkü çoğu zaman avcılar, kendilerinden küçük avları yerler. Buna çok nadiren istisnalar çıkar. Örneğin günümüzdeki nadir istisnalardan biri, "katil balina" olarak bilinen orkalardır. Tıpkı orkalar gibi, denizlerin antik efendilerinden olan T. saurophagis türü de kendi boyutundaki avları tüketebilir.

Yapılan canlandırmanın sol tarafta gördüğünüz ise, denizel sürüngenlerden en meşhuru olan Ichtyosaurus cinsine ait bir üyedir. Günümüzden 160 milyon yıl önce evrimleşmiş bu cins, 90 milyon yıl kadar önce, dinozorların yok oluşundan yaklaşık 25 milyon yıl önce tarih sahnesinden silinmiştir. Birçok denizel hayvanın korkulu rüyası ve usta avcılar olan Ichtyosaurus, T. saurophagis türü için tabiri yerindeyse "çıtır çerez" gibidir.


Teşekkür: Duvardaki Tuğla

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. LiveScience
 2. Fröbischa, N. B.; Fröbischa, J. R.; Sanderb, P. M.; Schmitzc, L.; Rieppeld, O. (2013). "Macropredatory ichthyosaur from the Middle Triassic and the origin of modern trophic networks". Proceedings of the National Academy of Sciences. doi:10.1073/pnas.1216750110. edit
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 21:33:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Rasyonellikte keyif, zihinsel berraklıkta mutluluk vardır. Özgür düşünce heyecan verici ve tatmin edicidir. Zihinsel sağlık için olmazsa olmazdır.”
Dan Barker
Geri Bildirim Gönder